Bár az elmúlt évben nagy utat jártak be a 4iG részvényei, végül visszajutottak a kiindulópont közelébe, jelenleg nagyjából egy évvel ezelőtti szintjükön járnak, hiszen a hétfői 780 forintos záróértékük csupán 15 forinttal marad el a tavaly augusztus 14-i 795 forintos zárástól.
Pedig csak a május 31-én közzétett első negyedéves gyorsjelentés óta is több nagy horderejű változásról adott hírt a most már inkább telekommunikációs, mint informatikai cégnek tekinthető vállalat, amely nem mellesleg a hó végén, az augusztus 30-i tőzsdezárást követően teríti ki lapjait, azaz hozza nyilvánosságra második negyedéves beszámolóját.
Július elsején adott számot a társaság a Telecom Egypttel, Egyiptom teljes körű távközlési szolgáltatójával aláírt szándéknyilatkozatról, amely egy közös vállalat létrehozásáról szólt. Ezen a cégen keresztül a 4iG a Fiber-To-The-Home és Fiber-To-The-Site passzív hozzáférési infrastruktúra nagykereskedelmi alapú kiépítését, üzemeltetését és forgalmazását végezheti az észak-afrikai országban.
A közös vállalkozás célja a legmodernebb optikai hálózat kiépítése, amely a jövőben legalább hatmillió háztartásnak biztosíthat nagy sebességű internetelérést. A Kairóban aláírt megállapodás szerint a közös vállalat körülbelül hatszázmillió dolláros beruházással fejlesztheti Egyiptom passzív hozzáférési infrastruktúráját.
A szándéknyilatkozat aláírását követően a 4iG csoport és a Telecom Egypt a menetrend szerint megállapodnak a közös vállalkozás üzleti modelljéről, pontos tulajdonosi szerkezetéről, irányítási folyamatairól és a technológiai részletekről is, amire eleddig – legalábbis a bejelentésére – nem került sor.
Szintén aznap közölte a 4iG, hogy transzformációs programja keretében kiválás útján szétválasztotta a csoporthoz tartozó Digi Távközlési és Szolgáltató Kft.-t, valamint az Invitech ICT Services Kft.-t is. A lépést követően a Digi infrastruktúra-divízióját magába foglaló DInfrastruktúra Távközlési Kft., továbbá az Invitech infrastruktúra divízióját magába foglaló Invitech ICT Infrastructure Kft. megkezdte a működését, ettől kezdve külön vállalatokban működnek tovább a kereskedelmi, valamint az infrastruktúra-üzletágak.
Közben a 4iG 20 százalékos kisebbségi tulajdonában álló izraeli Space Commmunications kötvényesei június 27-én megszavazták a 4iG által kidolgozott legújabb adósságrendezési javaslatot is, amely szerint 150 millió amerikai dollárért megvásárolná a Spacecom tulajdonában álló AMOS-17 műholdat, amelyet ezt követően a Spacecom visszabérel a 4iG-tól, vagy vásárlás helyett ezt az összeget kölcsönként bocsátja a Spacecom rendelkezésére. Ennek a summának a segítségével az izraeli vállalat kimászhatna végre adóssághegyei alól, a 4iG pedig közelebb kerülhetne a hazánk fölött rendszeresen áthaladó műholdakat üzemeltető társasághoz. Ez ügyben további fejleményeket nem láttunk, valószínűleg az utóbbi időben már Jeruzsálemben működő izraeli kormány jóváhagyására vár.
Szintén július elején kötött adásvételi szerződést a 4iG leányvállalata, az Antenna Hungária a PR-Telecom hazai regionális távközlési szolgáltató százszázalékos részvénycsomagjának megvásárlására. A cég saját hálózati infrastruktúrával rendelkezik, televíziós, internetes vezetékes hangszolgáltatásai tíz vármegyében, közel kétszáz településen érhetők el. Az ügylettel a 4iG csoport hozzáférési hálózata 250 ezer háztartással, ügyfélbázisa 55 ezer előfizetővel, míg vezetékes infrastruktúrája 3400 kilométer hálózattal bővül.
A hó végén pedig a 4iG közvetett leányvállalata, a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. üzletág átruházási szerződést írt alá a Direct One magyarországi műholdas ügyfélállományának megvásárlásáról, illetve opcionálisan, a helyi kábelszolgáltatók hozzájárulásától függően, a kábeles műsorterjesztési portfóliójának átvételéről. A tranzakciónak köszönhetően a 4iG csoport műholdas ügyfélbázisa 155 ezer előfizetővel bővülhet, tovább erősítve piacvezető szerepét a műholdas televíziós szolgáltatások terén.
Végül a napokban kötött stratégiai megállapodást a 4iG az RTL Magyarország csoporttal, és 2025. január 1-jétől a magyar piacon egyedüli telekommunikációs szolgáltatóként értékesítheti az RTL Magyarország streamingszolgáltatását, az RTL+-t. Ennek értelmében a Vodafone Magyarország és a Digi ügyfelei akár előfizetésük részeként, egyetlen televíziós platformról érhetik el és élvezhetik az RTL+ teljes kínálatát, beleértve az UEFA Bajnokok Ligájának 192 magyar kommentárral közvetített mérkőzését.
Most már csak az a kérdés, hogy a csoport szerteágazó tevékenysége, illetve folyamatosan növekvő bevételei mellett végre a nettó eredménye is pluszba fordult-e a második negyedévben, valamint az, hogyan alakult a 4iG nettó hitelállománya. Az mindenesetre biztató, hogy a hitelállomány leépítése az első negyedévben folytatódott, a nettó adósság/utolsó 12 havi EBITDA-hányad az időszak végére 4,06-ra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.