BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Baljós jövőképet fest a félelemindex, hónapokig viharos lehet a tőzsdei kereskedés

Egészen októberig a félelembarométer idén megszokott értékének dupláját árazzák a határidős piacok. A hétfői tőzsdei vihar utáni csöndben naivitásként hatnak az elmúlt évek alapvető feltételezései.

Egekbe szökött a fekete hétfőn a piaci kilengéseket mérő VIX index. Nem is az abszolút értéke volt riasztó, bár a 65,73 alig marad el a 2020-as pandémiás pánikban látott 66-tól. 2008-ban pedig mértek 80-hoz közelítő szintet is. Aggodalomra inkább az adhat okot, hogy a valaha volt legnagyobb napon belüli emelkedést produkálta a mutató. Szerencsére a Wall Street félelembarométere keddre 30 közelébe süllyedt. Ám a befektetők a piacok brutális visszapattanása ellenére is további izgalmakat áraznak. 

Dow Plunges Over 1000 Points As Markets Continue Sell Off
Bármikor kitörhet az újabb pánik / Fotó: Spencer Platt / Getty Images

A Cboe volatilitási index (VIX) a széles piacot leképező S&P 500 indexhez kapcsolódó opciókon keresztül méri a turbulenciára vonatkozó várakozásokat. A VIX az idei év nagy részében 15 alatt mozgott, majd a fekete hétfő reggelén 65,73-ig szúrt fel. Hétfő délután 39-ig mérséklődött, majd kedden a 30–34-es sávban mozgott, ami még mindig duplája az idei megszokott mértéknek. Vagyis korai lenne még hátradőlni, abban bízva, hogy a nehezén már túl vagyunk.  

Az azonnali VIX feleződése korántsem egyértelmű jele a piacok megnyugvásának, mert a határidős ügyletek a tavaly tavaszi bankpánikhoz hasonló mintázatot mutatnak

– mondta Mike Thompson, a Little Harbor Advisors társ-portfóliómenedzsere. 

A határidős VIX-pozíciókat azért nyitják a befektetők, hogy megvédjék magukat a jövőbeni volatilitástól. Nos, ezek az ügyletek azt mutatják, hogy a piacok egészen októberig 27-es vagy magasabb VIX-et áraznak. Más szóval, azt várják, hogy az idén átlagos volatilitás duplája jellemezheti a tőzsdéket a következő három hónapban.

A világ tőzsdéin ugyan váratlanul söpört végig a fekete hétfő, ám 

a viharjelző határidős szignálok már pénteken is villogtak,

részint az amerikai foglalkoztatási adatok nyomán, részint a japán jen extrém erősödésének köszönhető drámai Nikkei-zuhanás okán. Ám a befektetők az utóbbi időben olyan üzemmódra váltottak, amikor a piac mit sem törődött a vészjelzésekkel. 


Nem lehet tudni, hogy a hétfői vad turbulencia a múlt heti globális eladások elvonuló viharának utolsó mennydörgése volt, vagy egy elhúzódó medvepiac hajnalának első ágyúlövése. Kedden a leginkább sújtott piacok némelyike ​​felpattant, például a japán tőzsdeindex 10 százalékot visszaszúrt. Mégsem biztos, hogy a tőzsdék már túl vannak a mélyponton.

A vihar utáni éles fény rávilágít, hogy

 az elmúlt évek felelőtlen kereskedése naiv feltételezéseken alapult.

Ilyen túlzó feltételezés volt, hogy az amerikai gazdaság megállíthatatlan, hogy a mesterséges intelligencia gyorsan forradalmasítja a termelést, hogy a japán jegybankárok sosem emelnek kamatot. Ehhez képest egyre nő a recessziós aggodalom az Egyesült Államokban, a Big Tech siralmas bevételeket jelentett, s Tokióban már kétszer is kamatot emeltek. 

Most 

hirtelen kockázatosnak tűnhet az Nvidia 1100 százalékos ralija, a kötvénybe csomagolt bóvlihitelek piaca vagy a japán jen carryügyletek divatja. 

A tavalyi bankpánik kötvénypiaci anomáliákkal indult. Most az amerikai állampapírok piaca ugyan hozameséssel reagált, de hamar visszarendeződött. Ami talán azzal is magyarázható, hogy a kötvénybefektetőket teljesen elvakítja a Fed szeptemberi feltételezett kamatvágására és a Donald Trump esetleges novemberi győzelmére való felkészülés.  

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.