Több mint egyévnyi töretlen kamatvágási dömpinget követően bizonyos értelemben váratlanul az irányadó kamat szinten tartása mellett döntött az MNB monetáris tanácsa, a mutató továbbra is az eddigi 6,75 százalékos szinten marad. A jelek szerint a Matolcsy György vezette jegybankot nem hatották meg a magyar gazdaság épségével kapcsolatos aggodalmak.
Az MNB a mai kamatvágási szünetével 2022 májusa óta most először nem csökkentette az irányadó kamatot, a döntés hátteréről pedig 15 órától Virág Barnabás alelnök tart háttérbeszélgetést, amelyet élőben közvetít a Világgazdaság.
A jegybank friss döntésének a forint egyértelműen örülhet: a hazai deviza 0,33 százalékos pluszba került, ezzel 393,14-ig erősödött az euróval, illetve 0,32 százalékkal 352,12-ig menetelt a dollárral szemben.
A döntés közzétételét megelőzően szokatlanul nagy volt a tanácstalanság az elemzők körében az MNB döntését illetően: egyes szakértők a kamatszint tartása mellett foglaltak állást, míg mások a 25 bázispontos csökkentés mellett tették le a voksukat. A megosztottság pedig jogos volt: mindkét döntés mellett szóltak ugyanis bizonyos makrogazdasági adatok. Az, hogy
mind a kamatcsökkentés ellen szólt, míg a már gyakorlatilag biztosnak tekinthető szeptemberi amerikai kamatvágás és a magyar gazdaság helyzete a 25 bázispontos enyhítés forgatókönyvét támogatta.
A hírre a hazai tőzsde is reagált.
A BUX index és a parkett blue chipjei minimális gyengüléssel fogadták a fejleményeket, ez azonban a börze nagyjainak mai árfolyam-alakulását tekintve nem volt különösen látványos, ugyanis az összes vezető papír lényegi mínuszban áll a délután közepén.
A legnagyobb, 1,15 százalékos gödörben jelenleg a Magyar Telekom jegyzését látjuk, a Richter 0,75 százalékos, a Mol 0,66 százalékos, az OTP pedig 0,43 százalékos süllyedést mutatott eddig a nap során. A BUX index 0,53 százalékot süllyedt a tegnap esti zárás óta.
Az MNB alelnöke sajtótájékoztató keretében ismerteti majd a döntés mögöttes okait, az eseményt a Világgazdaság élőben követi majd – Virág Barnabás szavaira pedig a befektetőknek is érdemes lehet figyelniük, azoknak ugyanis lényegi árfolyam-befolyásoló hatásuk lehet. A jegybank második embere ugyanis a döntés kifejtésén túl betekintést engedhet az MNB kamatpályájának várható alakulásába is,
ami értékes információkat hordoz a piacok számára.
A forintnak a jegybank mai döntése egyértelműen kedvezőnek tekinthető, hiszen így a hazai deviza relatíve erős pozícióból várhatja a Fed szeptemberi kamatvágását. A forint erejét a következőkben az adhatja, hogy az amerikai és a hazai kamatkülönbözet nemhogy nem csökken tovább, de még akár növekedni is fog a Fed lehetséges kamatvágásával, ez pedig hazánkba csábíthatja a nemzetközi tőkét, ami áttételesen lendületet ad a forintnak is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.