BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brutális összeggel hoz létre kifektetéseket támogató alapot a Nemzeti Tőkeholding

A külpiacok meghódítására pályázó vállalatok egy-egy ügyletre 1–25 millió dollárt kaphatnak. A kifektetések támogatása a Nemzetgazdasági Minisztérium törekvéseivel is egybevág.

Újabb tőkeprogramot indít a Nemzeti Tőkeholding (NTH) a hazai vállalatok kifektetéseinek mintegy 60 milliárd forint keretösszeggel. Az országhatárokon átnyúló beruházásokat, cégalapításokat és felvásárlásokat segítő Kifektetési Magántőkealap tőkeoldali finanszírozással járul hozzá Magyarország profitegyenlegének javításához és a magyar cégek nemzetközi versenyképességének növeléséhez, ezáltal a gazdaság fenntartható és dinamikus fejlődéséhez – derül ki az NTH csütörtöki közleményéből.

20231002 Budapest VG55 Konferencia Az ötvenöt éves Világgazdaság jubileumi gazdasági konferenciája.Fotó: Kallus György  LUS  Világgazdaság  VG A képen: Katona Bence  a Nemzeti Tőkeholding Zrt. elnök vezérigazgatója
Katona Bence, a Nemzeti Tőkeholding Zrt. elnök-vezérigazgatója /Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Szükség van a külpiacok meghódítására is

A közlemény felidézi, hogy Magyarország a világ egyik legnyitottabb gazdasága: hazánkban csaknem 16 ezer exportképes magyar tulajdonú kis- és középvállalkozás működik, a GDP-arányos export pedig meghaladja a 60 százalékot. Azonban a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) törekvéseivel összhangban a dinamikus növekedéshez a magas szintű export fenntartása mellett szükség van a külföldi leányvállalatok létrehozásával járó nemzetközi piaci terjeszkedésre, azaz a kifektetések ösztönzésére is, ezt szolgálja a most bejelentett program.

Az NGM gazdaságfejlesztési stratégiáért és kifektetésért, valamint kereskedelemért felelős helyettes államtitkára, Gerlaki Bence elmondta, hogy a gazdasági növekedés és 

a versenyképesség további fokozása érdekében elengedhetetlen, hogy a magyar vállalkozói szektor minél szélesebb köre képes legyen tőkéjét nemzetközi szinten is befektetni. 

Ez ahhoz is hozzájárul ugyanis, hogy a hazai cégek sikeresen bővíthessék piacaikat, valamint erősíthessék kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységeiket. A nemzeti bajnokok kinevelése célja a kormányzatnak, ezek a cégek ugyanis képesek a globális piacon is megállni a helyüket, további cél növelni azoknak a vállalkozásoknak a számát, amelyek képesek nemzetközi szinten is sikeresen teljesíteni.

Elsősorban olyan tőkeerős és érett nagyvállalatok képesek kifektetni, amelyek gyorsan növekednek, innovatívak, magas hozzáadott értéket teremtenek, így a külpiacokon is sikeresen érvényesülnek.

„Azáltal, hogy ezek a vállalatok a tőkealap segítségével külföldön beruházásokat valósítanak meg, leányvállalatokat hoznak létre, vagy éppen cégeket vásárolnak fel, javulhat a termelékenység, nemzetközi szinten is kamatoztathatóvá válik a meglévő tudás és technológia, áttörhetők a hazai piaci keretek, és új kapuk nyílnak a távolabbi országok eléréséhez” – mondta Katona Bence, a Nemzeti Tőkeholding Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Ezt lehet tudni az új magántőkealapról

Az állami ösztönzésre a kifektetések tőkeigénye miatt van szükség, az NTH 165 millió dolláros, tehát mintegy 60 milliárd forintos keretösszegű Kifektetési Magántőkealapja pedig azt a célt szolgálja, hogy támogassa a magyar tulajdonú piaci szereplők nemzetközi projektjeit és külpiaci jelenlétét. Az alapot az NTH tulajdonában álló, a nagyvállalatok tőkebefektetéseinek specialistája, a Focus Ventures Zrt. kezeli.

Az elképzelések szerint az alap elsősorban európai, azon belül nyugat- és kelet-közép-európai, valamint ázsiai, azon belül pedig közép-ázsiai befektetéseket tervez. A megcélzott szektorok tekintetében az alap generalista, de fókuszban tartja a Versenyképességi Stratégiában kiemelt ágazatokat, így az agár- és élelmiszeripart, a logisztikát, a megújuló energia területét, a könnyűipart, az infokommunikációs technológiai szektort, a nyersanyagipart, továbbá az egészségipart.

A kifektetésre pályázó vállalatoktól minimum 30 százalékos önerőt várnak és egy-egy ügyletre 1–25 millió dollárt szánnak. 

Az alap a kockázatmegosztás alkalmazása mellett iparági minimumhozamot vár el a befektetésektől.

„Jelenleg az aktív projektkeresés fázisában vagyunk, tehát folyamatosan kutatjuk a potenciális befektetési, tőkekihelyezési lehetőségeket, és a lehető leggyorsabban feldolgozzuk a jelentkező céltársaságok beérkezett igényeit” – tette hozzá Katona Bence.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.