Az előzetes elemzői várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 3,5 százalékra csökkentette az Európai Központi Bank (EKB) monetáris tanácsa az eurózóna irányadó kamatát – derült ki a központi bank honlapján olvasható közleményből. Erősödésbe kezdett a forint a hírre.
A döntés értelmében
A kamatvágáshoz mellékelt közleményében az EKB vezetése kiemelte: az infláció a várakozásainak megfelelően csökkent az elmúlt hónapokban, és ugyan az év második felében jó eséllyel felfelé kúszhat a ráta, a tanács így is indokoltnak látta a hitelfelvétel költségeinek megnyirbálását – nem kis részben az eurózóna gazdaságának gyengélkedése nyomán.
Előremutató várakozásait tekintve az EKB úgy kalkulál, az infláció
a gazdasági növekedést tekintve pedig
A döntésre a piacok visszafogottan reagáltak, az európai tőzsdék továbbra is erős oldalukon maradtak, az amerikai indexek határidős jegyzése minimális korrekciót mutatott, a pesti tőzsde nagyjai pedig továbbra is lényegi pluszokat mutatnak napon belül. A forint erősödésbe kezdett az euróval szemben, 396,6 környékéről 395,8-ig ugrott a jegyzés a bejelentést követően, és a dollárral szemben is javult a napi mérleg, 359,5 környékéről 359,07-ig javított a hazai deviza. Ezzel párhuzamosan
az euró erős oldalára mozdult el a dollárral szemben,
igaz, minimális mozgást láttunk, 0,07 százalékkal került feljebb az euró-dollár kereszt.
A visszafogott piaci reakció mögött minden bizonnyal az állhat, hogy a döntés semmilyen mértékben nem lepte meg a piacokat, hiszen a befektetők gyakorlatilag teljes bizonyossággal várták a döntés bejelentését, ahogy a további kivárás is megjelenhet az okok között: a befektetők ugyanis egyrészt várják Christine Lagarde elnök asszony beszédét, amelyben kifejti a döntés hátterét, viszont a jövő heti Fed-döntést is egyre többen várják, így a felemás reakciók és az oldalazás teljes mértékben megalapozottnak tekinthetők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.