Kezdjük a makroökonómiai adatokkal. Minden hónap első péntekén egy dolog biztos, hogy közzéteszi az Amerikai Statisztikai Hivatal a munkaerőpiaci adatokat. Ha tisztán csak az NFP (nonfarm payrolls) adatot nézzük, látszódik, hogy a vártnál alacsonyabb lett, ami dollárt gyengítő hatású, ám közel sem ilyen egyszerű a képlet.
E kiemelten fontos adat mellett a múlt héten láthattuk, hogy a munkanélküliségi ráta minimálisan csökkent, valamint az átlagos órabérek 0,4 százalékkal lettek magasabbak az előző havi adathoz képest, aminek kismértékű inflációgerjesztő hatása lehet.
Egy deviza elemzésénél fontos megemlíteni a kereskedelmet is: export- és importoldalon egy fokozatos, alacsony dinamikájú emelkedést lehet látni 2023 nyara óta, ami a külkereskedelmi mérleg oldaláról nézve negatív, ugyanis az import mértéke kevéssel, de mindig magasabb volt.
A legfontosabb esemény a dollár szempontjából mindenképpen a Fed szeptember 18-án esedékes kamatdöntő ülése lesz. A kamatvágás megkezdését Jerome Powell elnök is megerősítette az augusztusi Jackson Hole-i gazdasági szimpóziumon,
nagy kérdés azonban, hogy a kamatvágás mértéke 25 vagy 50 bázispont lesz.
Az árfolyam alapján úgy tűnik, hogy a piaci szereplők az 50 bázispontos vágást árazták be, de ha csak 25 bázispont lesz, akkor rövid távon gyors dollárerősödés jöhet.
Térjünk át a technikai képre néhány mondat erejéig. A Határidős Árutőzsdei Kereskedelmi Bizottság minden pénteken teszi közzé, hogy mekkora a dollárindex vételi és eladási aránya az alapkezelők között.
A legutóbbi jelentésben látszódik, hogy az intézményi oldalon a vételi pozíciók száma az eladási pozíciók volumene fölé emelkedett, idén ez volt az első ilyen adat. Egész évben szignifikánsan nagyobb volt a dollár gyengülésére felvett pozíciók száma, mint az erősödésére.
Ez két dologra enged következtetni:
A grafikonon a pénteki adat után nem volt egyértelmű az irány, inkább egy kisebb mértékű konszolidáció látszik kirajzolódni az augusztus eleje óta tartó gyengülés miatt a dollárindexkosárban található devizákkal szemben. A 200 napos mozgóátlagok távol vannak még, ami teret ad a dollár erősödésének, viszont a bizonytalansági faktor magasabb.
Summa summarum, rövid távon érdemes lehet a dollár erősödésére spekulálni, az euró-dollár párban 1,0930 lehet a célár, viszont hosszú távon dollárgyengülést várok a makroadatok együttese és a bizonytalanság miatt. A Fed kamatdöntése után a kurzus az 1,1270-es tavalyi csúcsot veheti célba, azonban – különösen a választási bizonytalanság közeledtével – könnyen elképzelhető, hogy magasabb csúcsot is láthatunk az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.