Az elmúlt 16 év legerősebb hetét hozta a kínai tőzsdéken a hét elején bejelentett gazdaságélénkítés és a pénteki kamatvágás, meg a további intézkedések, köztük az ünnepi pénzosztás a szegényeknek. Kérdés, hogy az aluszékony pekingi pártelit mostani meglepő aktvitása elegendő-e ahhoz, hogy kihúzza a kínai gazdaságot a maga ásta gödörből – vetette fel a The Wall Street Journal Azt Beszélik rovata.
A hét elején a The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők pesszimisták voltak, mondván,
ennyi nem elég.
Pénteken a 2 ezermilliárd jüanos kötvénykibocsátás belengetését követően már voltak elemzők, akik úgy vélték, ennyi fiskális stimulus elegendő lehet az 5 százalékos cél megközelítéséhez.
A Wall Street most a spekulációktól hangos. Vajon mire elég a hármas lökés: a kamatvágás monetáris lazításokkal, a fiskális ösztönzés ígérete és a vállalati, befektetői hitelek.
A piaci szereplők még jól emlékeznek 2008-ra, amikor Kína hatalmas élénkítéssel válaszolt a globális pénzügyi válságra. Működött a stimulus, de önkormányzati adósságot, többletkapacitást és lakásfelesleget hagyott Kínában, amit tovább súlyosbított, hogy az ország ezt követően nem tudott áttérni az állami beruházások által dominált gazdálkodásról a fogyasztás vezérelt gazdaságra.
Máig kakukktojás a kínai gazdaság a globális topligában.
Míg más jelentős gazdaságokban a fogyasztás a bruttó hazai termék (GDP) 50–75 százalékát adja, Kínában csupán a 40 százalékát. Ha a kínaiak európai szinten fogyasztanának, akkor a háztartások éves kiadásai 6700 milliárd dollárról 9000 milliárd dollárra ugranának. A különbség a globális kereslet 2 százaléka.
Mély gyökeret vert az alulfogyasztás a kínai fiskális rendszerben és a pekingi politikai döntésekben. Ráadásul a mostani intézkedések egy része csupán a hangulatot javítja, mint például a bankoknak előírt tartalékráta (RRR) 50 bázispontos csökkentése. Az ING elemzői szerint jelenleg nem a hitelezési források okoznak gondot a bankoknak, sokkal inkább a jó minőségű hitelfelvételi kereslet hiánya miatt törhetik a fejüket a hitelezők.
Nyilvánvaló, hogy
nagyot fordult a befektetői hangulat a kínai tőzsdéken, ám kérdéses, hogy mennyire tartós a hatás.
A tőzsdéken most látható remény még egy ideig kitarthat, ahogy a fiskális élénkítés részletei napvilágra kerülnek. Még mindig olcsók a kínai részvények, s az árazás alig magasabb mint tavasszal. Hszi Csin-ping elnök régóta ígéri a fogyasztás felfuttatását, ám a reformok rendre elakadnak, s mindig győzedelmeskedik az erőltetett állami beruházásokban érdekelt gazdasági-politikai elit.
A Wall Streeten most úgy vélik: a Kína által saját maga által ásott deflációs gödörből való kilábalás létfontosságú, s rövid távon minden ösztönzés segít. Ám fenntartható növekedés csak akkor remélhető, ha Peking abbahagyja a gazdasági gödör ásását, s hagyja végre fogyasztani másfél milliárdos lakosságát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.