Már eddig is tudtuk, hogy a Big Tech tart Donald Trumptól, ellenben a Little Tech szereti a volt elnököt. Úgy tűnik, hogy a republikánusok térnyerése a hagyományosan demokrata Szilícium-völgyben immár politikai szakadékká szélesedő törésvonalat hozott létre.
Olyan nyilatkozatháború alakult ki, ami a korábbi elnökválasztási kampányokban nem volt jellemző a Szilícium-völgyben. Donald Trump táborát Elon Musk vezeti, míg Kamala Harris legfőbb technológiai kortese a Box felhőalapú vállalat vezérigazgatója, Aaron Levie.
A zöldtechnológiai befektetők, akik korábban csodálták Muskot, most árulónak nevezik őt,
amiért Trump mellé állt.
A politikai megosztottság megkeseríti az üzleti kapcsolatokat, és próbára teszi a régi barátságokat. Ahogy Sam Singer PR-szakértő fogalmazott:
A Szilícium-völgy jelenleg nagyon feszült, mert két ellentétes politikai táborra szakadt, akik egyébként együtt üzletelnek.
A kampány első időszakában a republikánusok kerültek lépéselőnybe a Völgyben, de a San Francisco-öböl térségéből származó Kamala Harris jelöltsége a demokraták pozícióját erősítette. Néhány héttel ezelőtt egy adománygyűjtésen a LinkedIn társalapítója, Reid Hoffman szervezésében Friscóban 13 millió dollár gyűlt össze a demokrata kampányra.
Harris a Demokrata Nemzeti Konvención arról beszélt, hogy nemcsak a kisvállalkozások tulajdonosainak, hanem az alapítóknak és a vállalkozóknak is lehetőségeket és tőkét kell biztosítani. Beszélt az innováció fontosságáról és arról, hogy vezető szerepet kell vállalni olyan területeken, mint a mesterséges intelligencia (MI). A demokrata jelölt támogatói ezt úgy értelmezik, hogy Harris elnökként techbarát politikát folytatna.
Trump technológiai támogatói attól tartanak, hogy Harris elnökként megemelné a gazdag magánszemélyek és vállalatok adóit, és szabályozási szűk keresztmetszeteket vezetne be az olyan feltörekvő iparágakban, mint a kriptográfia. Azt is mondják, hogy Trump elnökként véget vetne a fúziók és felvásárlások fokozott ellenőrzésének, ami Biden elnökségét jellemezte.
Jellemző a Völgyön belüli feszültségekre, hogy a korábban a demokratákat támogató, majd látványosan politikai oldalt váltó Ben Horowitz – az Andreessen Horowitz kockázatitőke-társaság társalapítója – most azért ostorozza Michael Moritzot, a Sequoia Capital korábbi elnökét, mert szerinte cikket rendelt az ő lejáratására.
Az ügy pikantériája,
hogy Horowitz és Moritz ugyanazokba a vállalatokba fektettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.