Nem ritka, hogy együtt mozog a három szabadon lebegő fő közép-európai deviza árfolyama, és ilyenkor közös okot lehet sejteni – akár olyat, amely a feltörekvő piacokra egyaránt hat. Ez történt szerdán is, a közös mozgatót azonban nehéz volt megtalálni, és amikor vélhetőleg igen, az rámutat, mennyire érzékenyek a régió devizái jelen pillanatban. Akit meghökkentett, netán pénztárcáján keresztül fájón érintett a forint legutóbbi visszavonulója, az ezt már korábban is sejtette.
A délelőtti órákban a forint, a cseh korona és lengyel zloty 0,2-0,3 százalékot gyengült az euróval szemben. A forint esetében azért volt ez különösen zavarba ejtő, mert a kora reggeli órákban elsőre a 400-as vonal felé indult el, reményt keltve, hogy az elmúlt napok kísérletei után sikerül visszaevickélnie a 3-assal kezdődő árfolyamszintekre. Ehelyett délre 401-en túlra rántották.
Ellene szólhatna, hogy a jegybankár a cseh gazdaságról nyilatkozott, de a régiós devizapiaci kereszthatások időnként működnek, különösen ideges helyzetben, amikor fogódzót keresnek az irány után tapogatódzó dílerek.
A devizapiacon hol külön szemlélik a devizákat, hol csoportba állítják őket. A közép-európai devizák messziről nézve egy csoportba sorolhatók abból a szempontból, hogy régiószerte a kamatcsökkentés a trend – igaz, hogy a lengyeleknél sokkal lassabb a várt ütem, ezért is logikus, hogy a zloty később reagált, majd délután vissza is korrigált egy időre. Ugyancsak közös pont az érzékenység bizonyos geopolitikai kockázatokra – főleg a forint, és legkevésbé a zloty esetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.