BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hajmeresztő orosz rulettet játszanak a frankfurti tőzsdén a Varta részvényeivel

Három nap alatt több mint 300 százalékkal lőtt ki a csődközelbe került elemgyártó részvényárfolyama. A befektetők szinte egymás kezéből kapkodják ki a Varta papírjait, pedig borítékolható, hogy ezek teljesen értéktelenek lesznek.

Csütörtökön is folytatódik a Varta-részvények őrült árfolyamralija a német tőzsdén. A csődközelbe került akkumulátorgyártó részvényárfolyama kora délutánig nagyjából 40 százalékkal, 4,56 euróra emelkedett a frankfurti parketten. Kedd óta pedig az emelkedés mértéke már meghaladja a 240 százalékot.

Varta
Orosz rulett a Varta részvényeivel. Ki kapcsolja le a villanyt? / Fotó: Felix Kastle / AFP

Kézbe vette sorsát a Varta

Az első piacmozgató hír hétfőn érkezett, amikor arról számoltak be, hogy az elemgyártó rövid távú áthidaló finanszírozására fontos megállapodásokat kötöttek a finanszírozókkal és a befektetőkkel, amivel újabb mérföldkőhöz érkezett a szerkezetátalakítási koncepció. Aztán szerdán kürtölték világgá, hogy a Porsche sportkocsigyártó többségi részesedést szerzett a Varta leányvállalatában, a V4Drive Battery GmbH-ban.

A szerkezetátalakítási terv körüli folyamatos viták ellenére úgy tűnik, hogy a Varta pozitív lépéseket tesz pénzügyi helyzetének stabilizálása érdekében – írta Thomas Wissler, az MWB Research elemzője.

Az intézkedéseket általánosságban a vállalat jövője érdekében tett helyes lépéseknek tartja az elemző, ám rámutatott, hogy a szerkezetátalakítási terv kárvallottjai a részvényesek lesznek, mivel a társaságok stabilizációjáról és szerkezetátalakításáról szóló német törvény, a StaRUG lehetővé teszi, hogy a cég megmentése érdekében kiszorítsák őket a cégből. Mégpedig úgy, hogy üres kézzel lesznek kénytelenek távozni – írja a Finanzen.net.

Michael Ostermann, a csoport vezérigazgatója szerint 

  • a szerkezetátalakítási tervet legkésőbb október közepéig (!) kell benyújtani az illetékes reorganizációs bírósághoz, 
  • miután minden ahhoz szükséges beleegyezést megszereztek. 
  • Az eljárás ezután az év végéig, de legkésőbb január végéig lezárulhat.

A szerkezetátalakítási terv véglegesítése után röviddel pedig kivezetik a tőzsdéről a részvényeket, ezért az elemzők célára továbbra is nulla euró.

De mi ebből a jó a részvényeseknek?

Érthetetlen, hogy valójában mi motiválja a befektetőket, hogy olyan részvényekre vessék rá magukat, amelyek teljes értéke előreláthatóan megsemmisül – értetlenkedik a Finanznachrichten is.

Talán a szédületes emelkedés babonázta meg őket, vagy a klasszikus „FOMO”, vagyis a kimaradástól való félelem az indíték. Az átszervezési terv ismeretében azonban maximum a döglött macska pattanását láthatjuk, ezért kidobott pénz minden eurócent, amelyet ebbe a részvénybe ölnek.

 

A Porschéval és a hitelezőkkel folytatott tárgyalások ugyanis már abszolút nem érintik a jelenlegi részvényeseket, ha a vállalat StaRUG-tervét végrehajtják, és ebben a részvényesek tiltakozása dacára vajmi kevéssé lehet kételkedni.

A Varta és a Porsche közötti és az egyéb megállapodások csak a nulla euróra történő tőkecsökkentés és az egy csapásra értéktelenné vált részvények tőzsdéről való kivezetése után lépnek életbe.

A befektetők elbukják a pénzüket, és nem kapnak az „új” Varta részvényeiből, függetlenül attól, hogy a vállalat jelenleg milyen ügyleteket és megállapodásokat köt.

A rali ugyanakkor jól jön a Varta részvényeiből kiszállni akaró befektetőknek. A spekulánsoknak viszont nem árt odafigyelniük, hogy nehogy ők legyenek azok, akik lekapcsolják a villanyt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.