Folytatta örömtáncát a kriptopiac a hét végén, az amerikai elnökválasztás kedvező eredményére reagálva már a 80 ezer dolláros szintet ostromolja a bitcoin, és vasárnap délelőtt már alig valami választotta el tőle. A kurzus Szingapúrban 4,3 százalékkal, 79 771 dollárra nőtt, de délután 80 092 dolláron is kereskedtek már a bitcoinnal.
Még mindig Donald Trump győzelme hajtja az árfolyamot, a kriptoszkeptikusból a digitális pénzek elterjesztésének élharcosává vált régi-új amerikai elnök mellett a kongresszus összetétele is a republikánusok felé hajlik, így Trumpnak nem lesz nehéz dolga, hogy a digitális forradalmát következetesen véghez vigye. Ebben a folyamatban azonban a kriptopiacot jellemző
Trump nagy ívű tervei között említette, hogy az Egyesült Államokat a digitális eszközök iparágának központjává emeli, állami, stratégiai bitcoinkészlet felhalmozását is belengette, továbbá egy önálló szabályozó hatóság felállítását is előrevetítette.
Az általános piaci felfogás szerint Trump kriptopárti, a mostani ralinak ez ágyazott meg
– mondta a Bloombergnek Le Shi, az Auros piackutató cég hongkongi ügyvezető igazgatója, aki egyelőre nem látja a vásárlási-beszállási láz csillapodását. A bitcoin idei rakétaszerű felemelkedésében több tényező is szerepet játszott, ezekhez a Trump-faktor csak a végén csatlakozott.
A legnépszerűbb kriptopénz idén eddig mintegy 90 százalékkal drágult a dollárhoz képest, a vágtához a startpisztolyt az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke sütötte el, aki hosszú vívódás után engedélyezte, hogy tőzsdén kereskedett befektetési alapokat (ETF) indítsanak a bitcoin köré építve.
Ezekbe az ETF-ekbe aztán elkezdett özönleni a pénz. A bitcoin keresettségét a jegybanki kamatcsökkentések is segítették, majd jött Trump győzelme, amelynek másnapján a BlackRockhoz tatozó, 35 milliárd dollárt kezelő iShares Bitcoin Trust ETF-jei rekordnak számító napi nettó beáramlást könyvelhettek el közel 1,4 milliárd dollárt értékben.
Várhatóan radikális változásoknak nézünk elébe, és sokaknak lesz emiatt félnivalójuk is, főként a Joe Biden elnöksége alatt működő kriptoszkeptikus adminisztráció körében. Gary Gensler napjai például meg vannak számlálva, hiába engedélyezte a kriptós EFT-ek elindítását,
a SEC-elnöke vörös posztó a megválasztott elnök szemében, aki őt is felvette az első munkanapján kirúgandók hosszú listájára.
Gensler többször is megbélyegezte a kriptoágazatot, mint amely tele van csalókkal és visszaélésekkel. Óvatos szemléletét a piac 2022-es összeomlása, a Sam Bankman-Fried nevével „fémjelzett” FTX kriptotőzsde csődje csak tovább erősítette.
Hogy az ágazat megtisztulása ezzel végbement-e, azt nem tudni, az viszont kétségtelen, hogy a kriptomániából hatalmasat szakító üzletemberek dollár tízmilliókat toltak az elnökjelöltek kampányába, s most elvárják, hogy a talpon marad Trump törlesszen és piacbaráttá varázsolja a bitcoingalaxist.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.