Erős és a legtöbb soron két számjegyű bővülést mutató negyedéves eredményről számolt be kedd reggel a Richter, ám óvatosabbá vált az egész éves kilátásokat illetően.
A hazai gyógyszegyártó gyógyszeripari bevételei 15 százalékkal, 214 milliárd forintra növekedtek 2024 harmadik negyedévében, az idei első három negyedévben pedig már 627 milliárd forint – 1,6 milliárd euró – bevételt termelt a társaság, 14,5 százalékkal többet, mint egy éve. Az árfolyamhatásokat kiszűrve 12 százalékos volt a kilenchavi bevételnövekedés.
A bruttó fedezet 13 százalékkal, 436 milliárd forintra nőtt, miközben a bruttó fedezeti hányad enyhén, 69,5 százalékra csökkent 2024 első három negyedévében.
A tisztított üzemi eredmény (EBIT) 18 százalékkal, 209 milliárd forintra nőtt, a devizaárfoyamok hatását kiszűrve pedig 205 milliárd forintos tételt számolt el ezen a soron a társaság.
A Richter vezető terméke, a cariprazine-alapú Vraylar értékesítéséből 61,7 milliárd forint jogdíjbevétele származott a gyártónak a harmadik negyedévben, ami 18 százalékos bővülés. Az év első kilenc hónapjában ötödével nőtt az antipszichotikumból a magyar gyártóhoz befutó royalty, 163,9 milliárd forinttal járulva hozzá a csoportszintű bevételhez. Az amerikai értékesítési partner, az Abbvie frissített előrejelzése szerint a készítmény értékesítése 3,3 milliárd dollár lehet 2024-ben, szemben a korábbi 3,4 milliárdos várakozással.
A Richter kilenc hónap alatt 175 milliárd forintos adózott nyereséget ért el, 43 százalékkal meghaladva az egy évvel korábbi bázist.
A tetemes javulás az erősebb működésnek és annak köszönhető, hogy 2024-ben nem érvényesültek árfolyamveszteségek. A szabad cash flow eközben több mint kétszeresére, 164 milliárd forintra ugrott.
A vezetőség frissítette 2024 egészére vonatkozó előrejelzését is. Ennek megfelelően a gyógyszeripari bevételek és a tisztított EBIT is a változatlan előrejelzési tartomány (2,15–2,25 milliárd euró és 725–750 millió euró) alsó határához lesznek közelebb majd.
A várható k+f mérföldkőbevétel, az alacsonyabb Vraylar-előrejelzés és az M&A-ügyletek hatása az EBIT szintjén nagyjából kiegyenlítheti egymást.
Legutóbbi pénzügyi eredményeink továbbra is erős lendületet tükröznek. Két számjegyű bevételnövekedést tapasztalhatunk minden területen a nyereségesség még erőteljesebb emelkedése mellett, a költségek kordában tartásával, amely alól egyedül a k+f a kivétel, ahol a stratégiai fejlődés megnövelt finanszírozást igényel
– mondta el az eredményekről Orbán Gábor vezérigazgató.
A cégvezér szerint az elmúlt három hónap ismét nagyon mozgalmasan telt. Miközben a társaság az új belgiumi nőgyógyászati k+f-központ létrehozásán, bioszimiláris portfóliójának bővítésén, biológiai gyártási kapacitása növelésén és egy kulcsfontosságú CNS-projekt Fázis II. vizsgálatokba történő bevezetésén is dolgozott, bejelentette idei harmadik jelentős stratégiai lépését is. Az AbbVie-vel való új k+f együttműködés összehangolja Richter preklinikai kutatási platformját az AbbVie globális klinikai és kereskedelmi ambícióival a neuropszichiátria területén, külső megerősítést biztosítva a magyar gyógyszergyártó tudományos munkájának, és hosszú évekre irányt adva neuropszichiátriai eredeti kutatásainak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.