Az előző évinél alacsonyabb energiaárak miatt nagyot estek az RWE konszern eredményei az első háromnegyed évben, ám a piaci várakozásokat sikerült felülmúlnia – derül ki a német energiacég szerdán reggel publikált gyorsjelentéséből.
Az év egészére vonatkozóan az RWE most már arra számít, hogy mindenképpen eléri előrejelzési sávja középértékét, mivel mind a termelési, mind az energiakereskedelmi szegmens kilátásai javultak. Nemrég még csak a tartomány alsó szélét látták reálisan teljesíthetőnek.
A konszern egyébként kiigazított EBITDA-soron
prognosztizált 2024-re.
Az év első kilenc hónapjában az EBITDA éves összevetésben több mint 30 százalékkal, 3,976 milliárd euróra, az üzemi eredmény 41 százalékkal, 2,510 milliárd euróra, míg a korrigált nettó nyereség 47 százalékkal, 1,641 milliárd euróra zuhant.
Az elemzők azonban csupán 3,87 milliárd eurós EBITDA-ra, 2,414 milliárd eurós üzemi eredményre és 1,557 milliárd euró profitra számítottak.
Az igazgatóság mindamellett igyekszik a részvényesek kedvében járni, hiszen – mint bejelentették – 1,5 milliárd eurós részvény-visszavásárlási programot indítanak, illetve 10 százalékkal, 1,1 euróra emelik a jövő évi osztalékot is, igaz, ezt a programot inkább az amerikai bizonytalanságok indokolják.
Az amerikai tengeri szélerőművek piacán és az európai hidrogénüzletágban tapasztalható bizonytalan konjunktúrát látva úgy döntöttünk, hogy legfeljebb 1,5 milliárd euró értékben inkább részvény-visszavásárlást hajtunk végre. Ezzel is hangsúlyozva elkötelezettségünket, hogy értéket teremtsünk részvényeseinknek
– mondta Markus Krebber, az RWE vezérigazgatója.
A vásárlásokat még az idén megkezdik, és másfél éven belül fejezik be, és ami még ennél is fontosabb, a felhalmozott saját részvényeket bevonják, azaz tartósan növelik a megmaradó részvényekre jutó saját tőkét, valamint a jövőbeli osztalékokat.
Az RWE a harmadik negyedévben felülmúlta a várakozásokat. Ennél azonban fontosabb a részvény-visszavásárlások bejelentése, mivel azt jelzik, hogy a vállalat alkalmazkodik a megváltozott piaci körülményekhez
– írta Ahmed Farman, a Jefferies elemzője.
A várható áremelkedéssel a részvények átléphetik a 21 napos mozgóátlagot, amely a rövid távú árfolyamtrendet jelzi, ahonnan a közelmúltban többször is lepattantak. Ha pedig kicsit nagyobb lendületet vesznek, megtörhetik a májusban kezdődött csökkenő trendet is, melynek felső széle 32 euró körül húzódik.
A kereskedés megkezdése utáni első órában mindenesetre közel 9 százalékkal lőtt ki a részvénykurzus, amely nem is a 32 eurót, hanem már a 33 eurót ostromolja. Az eddigi utolsó ügyletet 32,78 eurón kötötték a papírra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.