Végigfanyalogta Donald Trump kampányát a Wall Street: egy a demokratáknál is költekezőbb republikánus jelöltet látva a volt és leendő elnökben. Most szinte tülekednek a tőzsdecápák Gary Cohnnál, abban bízva, hogy a Goldman Sachs korábbi elnöke és az első Trump-adminisztráció gazdasági főtanácsadója beajánlja őket. Hiába, a győztes barátsága minden pénzt megér.
Személyesen csalódott vagyok az elnökválasztás eredménye miatt
– mondta egy befektetési bankár a The Wall Street Journalnak, majd hozzátette: amikor a kanapén ülve az eredményeket nézte, egy sor vállalati ügyfele sms-ezett lelkesen, s úgy tűnik, hogy
az emelkedő vámok fenyegetésénél többet nyomott a latban a csökkenő társasági adókulcs.
Az a furcsa helyzet állt elő, hogy azok a tőzsdei befektetők, akik vonakodtak támogatni Trump kampányát, a győzelmét látva, kinyitják a pénztárcájukat, hogy fizessék a beiktatás költségeit.
Nem csak a győztes mindent visz elve érvényesül. Bár tény, hogy azok közül, akik Donald Trump mellé álltak, jó néhányan alig egy éve még arról panaszkodtak bizalmasan a tőzsdei lap újságíróinak, hogy a volt elnök személye agyonnyomja a republikánus kampányt. És mindent megtettek, hogy Nikki Haley (vagy bárki más, csak ne Trump) legyen a republikánus jelölt.
Szintén négyszemközti beszélgetésekből derült ki, hogy
a demokratákkal hagyományosan rokonszenvező Wall Streetet erősen jobbra tolták
olyan hangsúlyos kampánytémák, mint például a transzneműek kérdése.
Nem mindenki dőlt be Trumpnak. Aligha beszélhetünk arról, hogy a republikánusok meghódították volna a Wall Streetet.
Az emberek depressziósak lettek az eredménytől, különösen a nők
– fogalmazott egy demokrata magánbefektető. Mint mondta, a választások utáni reggelen a cége vezetőségi ülésének egyik fő témája az volt, hogy
Trump mennyire lesz elszabadult hajóágyú,
s hogy mit jelent ez az üzleti életben.
A nők szerepét egyébként sem szabad alábecsülni a tőzsdeparketten, mert már a Wall Streeten sem számítanak ritka madárnak a női felső vezetők.
Zsákolják a részvényeket és szórják a kötvényeket a befektetők a választás óta. Van ebben ráció, hiszen az adócsökkentések jelentősen növelhetik a vállalati profitot. Emellett sokan reménykednek abban, hogy Trump leváltja a szövetségi kereskedelmi bizottságot (FTC) irányító törsztellenes Lina Khant, akit sokan a Wall Street legfőbb ellenségének tartanak.
De azért ott motoszkál sokakban, hogy Trump politikája újragerjeszti az inflációt, s a gazdaságot a szakadékba taszítja. Titkon azt remélik, hogy Trump mégsem fogja megvalósítani legradikálisabb elképzeléseit, beleértve a Kínából importált termékek 60 százalékos vámját.
És az is valós félelem, hogy az elnök lojális beosztottakkal veszi körbe magát, s így senki sem lesz, aki a legőrültebb elképzeléseit elkaszálná, mint ahogy ez az első ciklusában nemegyszer megtörtént.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.