Elillanhat a forint ereje, hiába volt a magyar fizetőeszköz az év eleje óta a legjobban teljesítő térségi deviza – vélik a Reuters által megkérdezett elemzők.
A szakértők ugyanakkor a cseh korona további erősödését valószínűsítik. Közös pont, hogy mindkét ország jegybankjától a kamatemelés irányába ható jelzések érkeztek a közelmúltban,
ami jelentős fordulatnak mondható mind a magyar, mind pedig a cseh jegybank ultra laza monetáris politikájában.
A kamatemelésekre az inflációs ráta megugrása miatt is szükség van, az árindex ugyanis Közép-Európában a legmagasabb az egész unióban. A forint azonnal 2,6 százalékos erősödéssel reagált a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének május 17-i nyilatkozatára, amikor is Virág Barnabás először beszélt konkrétan a ráta emelésének lehetőségéről.
Ugyanakkor – foglalják össze véleményüket az ING elemzői – a forint ralija nem lesz tartós, a kamatemelési várakozásokat már beárazták, innentől kezdve a folyó fizetési mérleg szintje döntheti el a deviza sorsát, és az is bizonytalan, hogy a nagy erősödést tolerálja-e az MNB. Intő jel lehet az is az erősödés szempontjából, hogy 2020 eleje óta a Reuters júniusi felmérése volt az első, amelyben az elemzők többsége a mostaninál gyengébb forintot vár egy év múlva. Itthon, az Equilornál is hasonlóan látják a forint sorsát. Hírlevelükben azt írják, hogy a technikai kép gyengülésre utal, 348-as eurónál van a következő ellenállási szint.
Máshogy látja az árfolyam alakulását az Erste Bank makroelemzője, Nyeste Orsolya. Mint a Világgazdaságnak elmondta,
a mostani kamatemelést nagyrészt valóban beárazták, a monetáris tanács ülése után akár még enyhe profitrealizálás is jöhet, ami gyengíti a forintot.
Ha viszont az elkövetkező egy évben szigorú üzeneteket fogalmaz meg az MNB a kamatokra vonatkozóan, akkor a magyar deviza stabilizálódhat a mostani szinteken. Egy új, erősebb sáv alakul ki szerinte, 345–355 között, a történelmi mélypont elérésének veszélye elhárul, de sokkszerű felértékelődésre sem kell számítani. Összességében a reálgazdasági fellendülés is támogatja majd a forintot.
A térségi devizák közül a cseh korona lehet a befutó a szakértők szerint.
A konszenzus 3,2 százalékos erősödést vár a cseh fizetőeszköztől, ami 25,20 körüli euróárfolyamot jelent. Felidézik azt is, hogy a zloty nem mutat kimagasló teljesítményt idén, az év elejétől mért 2,3 százalékos erősödése elmarad a régiós társak teljesítményétől. Ugyanakkor egyes elemzők úgy vélik, ez már jó kiindulás alap lehet a további felértékelődéshez. A vélemények mediánja 0,8 százalékos erősödést vetít előre a következő egy évben, ami átlagosan 4,42-os euróárfolyamot jelent, ez pedig a múlt havinál erősebb egyéves zlotypályára utal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.