A marzsok zsugorodása miatt romló kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt (EBITDA) várnak a szakértők az olajtársaság finomítói üzletágában. A tíz elemző előrejelzésein és becslésein alapuló, Mol által közzétett piaci konszenzus szerint 36 százalékos mínusz szerepelhet ezen a soron a pénteki piacnyitás előtt publikálandó első negyedéves gyorsjelentésben. A kutatás-kitermelés (upstream) EBITDA-ja 7 százalékkal 68 milliárd forintra növekedhetett az elemzők szerint.
A kiskereskedelmet magába foglaló fogyasztói szolgáltatások (downstream) EBITDA-ja 10 százalékkal, a gázszállítás (midstream) ágazaté pedig 1,5 százalékkal bővülhetett. A beszerzési költségek nettó változását is figyelembe vevő teljes EBITDA soron 13 százalékos mínuszról, azaz 155 milliárd forintról szól a konszenzus. A működési eredmény még jobban, 34 százalékkal csökkenhet 2017 első negyedévéhez képest, míg a nettó eredménynél 29 százalékos csökkenést várnak.
„Kutatás-termelésben erős profit várható, ami ellensúlyozza a másik fő üzletág, a feldolgozás-kereskedelem gyengeségét. A kutatás-termelési számok jól alakulhattak, főleg a negyedévben átlagosan hordónként 66,8 dollárra drágult Brent típusú olajnak és a vele dráguló földgáznak köszönhetően. A Mol napi 111 ezer hordó kőolaj-egyenértéket termelt már januárban, ez felülmúlja a negyedik negyedév 104 ezer hordós átlagát.
Ehhez jött hozzá a brit felségvizeken lévő Catcher mezőn beindult termelés napi 4-5 ezer hordója, de a hazai és a horvátországi kitermelés is nőtt, ami várhatóan így marad a folyó negyedévben is” – mondta Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője. Szerinte az első negyedévben szenvedett a feldolgozás-kereskedelem üzletág, mivel mind a petrolkémiai, mind a finomítói árrés csökkent év per év alapon.
Az első negyedévben a Mol csoportszintű finomítói árrése 5,3 dollár volt hordónként, míg a petrolkémiai marzs 438,1 eurót tett ki tonnánként, szemben az egy évvel korábbi 6,5 dollárral és 537,1 euróval.
„A marzsok az év hátralévő részében enyhén emelkedhetnek, de éves átlagban a 2017-es szint alatt maradnak. Az első negyedév szezonálisan amúgy is gyenge az olajiparban, a fogyasztás a második negyedévben szokott emelkedni, majd a harmadikban is, míg a negyedikben újra visszaesik” – tette hozzá Pletser Tamás, aki szerint a fogyasztás a gazdasági növekedéssel párhuzamosan erősödik, míg a gázüzletágban a gyarapodó tranzitbevételek növelik jelentősen az eredményt.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.