Vonzó a kamatadó-mentesség a befektetők számára – ezt jelzi, hogy tavaly novemberben tovább nőtt a tartós befektetési szerződések (TBSZ) száma. A hónap végén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint rekordszámú, 360 772 TBSZ-t tartottak nyilván a szolgáltatóknál, ebből csaknem 252 ezer bankoknál és takarékszövetkezeteknél volt, a brókercégek 104 ezer, a fióktelepek pedig valamivel több, mint 5 ezer számlát kezeltek. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy tavaly csaknem 16 ezer új TBSZ-t nyitottak meg, döntő részüket bankoknál.
A számlákon lévő állomány is folyamatosan gyarapodik. November végén 2432,54 milliárd forinton tetőzött, ami 19 százalékos növekedés az év elejéhez képest. Ez azt is jelenti, hogy a háztartások értékpapír-állományának már több mint a negyede tartós befektetésben van. A bankoknál több mint 20 százalékkal nőtt a TBSZ-ek állománya, a brókercégeknél pedig a növekedés a 25 százalékot is meghaladta, utóbbiban szerepet játszott egy technikai tétel is. Tavaly februárban az Erste csoport átvette a Citi lakossági üzletágát, az értékpapírszámlák pedig a befektetési vállalkozásként nyilvántartott Erste Befektetési Zrt.-hez kerültek át.
A legnagyobb egyenlegek továbbra is a brókercégeknél vannak, részben azért, mert ezek a társaságok nagyobb arányban szolgálnak ki privátbanki ügyfeleket. Emellett a brókercégek kliensei valószínűleg gyakrabban tőzsdéznek, 2017-ben pedig kiváló hozamot lehetett elérni a hazai részvénypiacon. Egy átlagos TBSZ egyenlege ezért náluk csaknem 7,6 millió forint, míg a bankoknál egy átlagos számlán nem egészen 6,5 millió forint van.
Tavaly év végén fontos változás történt a TBSZ-eknél. A személyi jövedelemadóról szólót törvény lehetővé tette, hogy az ügyfelek úgy is tovább vihessék a tartós megtakarításukat, hogy kiveszik a befektetés egy részét, mégsem kell újabb gyűjtőévet indítaniuk. A megelőző két évben csak úgy lehetett folytatni a TBSZ-eket, ha az ügyfelek mindent ott hagytak a számlán, még a hozamokat sem vették ki. A lehetőséggel egyébként a lapunknak nyilatkozó bankok és brókercégek szerint viszonylag kevesen éltek. Az MKB-nál például a 3557 lejárt számlából 873-at hosszabbítottak meg, és ezek közül csak 71-ről vettek fel pénzt. A Concorde-nál magasabb volt az arány, ott a számlák 30,7 százalékát hosszabbították meg, és ezek csaknem 16 százalékát meg is csapolták. A K&H-nál 1270 számlát vittek tovább, részkivétel viszont csak 68-nál volt, a CIB-nél 6, a Budapest Banknál kevesebb mint 5 százalék volt a lehetőséggel élők aránya.
Fogyóban a negyedik pillér
Nemcsak a kamatadót lehet megspórolni, de még adó-visszatérítés is jár azoknak, akik nyugdíj-előtakarékossági számlán (NYESZ) öngondoskodnának. A negyedik nyugdíjpillérnek kikiáltott konstruckió csillaga azonban leáldozóban van, miközben az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma és a nyugdíjbiztosítást kötők száma folyamatosan nő. Tavaly november végén kevesebb mint 121 ezer NYESZ-t tartottak nyilván, holott 2013 elején még 170 ezernél is több ilyen számla volt. Mivel a tőkepiac jól teljesít, a számlákon lévő állomány nem csökken, inkább stagnál, november végén 508,3 milliárd forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.