Mennyire keresik az ügyfelek a közjegyzőt problémás ügyeik rendezésére?
A megkeresések száma emelkedik, ám áttörésről még nem lehet beszélni. Ma még kevesen tudják, hogy nagymértékben megnőtt azoknak a lehetőségeknek száma, amelyek esetében az elhúzódó bírósági eljáráson kívül is rendezhetők a jogviták. Mód van például az előzetes bizonyítási eljárás lefolytatására, sőt a közjegyző szakértőt is kirendelhet a jogviták rendezésére. Ez utóbbi lehetőséggel tavaly már közel kétezer esetben éltek a közjegyzők ügyfelei, miközben 2008-ban csak harmincszor. A tények ismeretében pedig valóban könnyebb, gyorsabb és olcsóbb a közjegyző előtti megegyezés.
Mennyiben más az egyezség, mint a megállapodás közjegyzői okiratba foglalása?
A közjegyzői okirat megtámadható, de vitatható a jogalap és a szerződés összegszerűsége is. Az egyezség ugyanakkor önmagában olyan szintű jogintézmény, mint egy másodfokú, jogerős döntés. Azt szoktuk mondani az ügyfeleknek, hogy a megállapodási szándék egyfajta fokmérője az, ha a partnerek elfogadják a közjegyző előtti egyezséget, hiszen így az egyezségi okiratba foglaltaknak minden fél meg akar felelni.
Mégis sokan megelégszenek a közjegyzői okiratba foglalással. Miért?
Talán pont az egyezség véglegessége zavar sokakat. Pedig fontos tudni, hogy az egyezség a kötelezettet is védi: a partner csak és kizárólag az egyezségben foglaltakat érvényesítheti, azon kívül semmilyen más anyagi vagy egyéb követelést nem támaszthat. A felek ugyanabban az ügyben később már nem fordulhatnak bírósághoz.
Mennyiben válnak be az egyezségek?
A bírósági tapasztalatok azt mutatják, hogy az egyezséggel befejezett perek esetén kevesebb végrehajtásra kerül sor, mint ha a jogvitát a bíróság ítélettel döntötte volna el, noha az egyezségbe foglalt kötelezettségek közvetlenül végrehajthatók. Azt látjuk, hogy a felek között jobb lesz a párbeszéd, így azokban az esetekben sincs szükség további jogi lépésre, amelyekben nem teljesülnek határidőre az egyezségben foglaltak, hiszen ilyenkor a kötelezett maga keresi meg a partnerét, hogy új határidőt ajánljon.
Mennyiben lehet oka a közjegyző előtti megoldásokkal szembeni ellenérzésnek az, hogy azonnali költséggel jár?
Valóban, a közjegyző bevonásának kezdetekor le kell róni a költséget, ám ez számos későbbi bosszúságtól és kiadástól kíméli meg az ügyfelet. Jogvita esetén olyan – bizonytalan kimenetelű – pereskedés kezdődhet, amely évekig is eltarthat, és persze a közjegyző díjazásánál sokkal többe kerül.
A teljes interjú a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.