A pénzügyi akciócsoport több forgatókönyvet készített, a jelenlegi helyzetben egyelőre tarthatónak tűnik a 3 százalékos hiány, de a kormány figyeli a folyamatokat, ha egy másik helyzet áll elő –
például azt látják, hogy a meghozott intézkedések nem érik el a kellő hatást, akkor lehet azon gondolkodni, hogy szükséges lehet elengedni a hiányt.
Arról, hogy végül is milyen scenáriókban gondolkodnak, az április végén az EU-nak megküldendő konvergencia-jelentés ad majd pontosabb képet – mondta a Világgazdaságnak Gion Gábor. A Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára szerint az egy
jó megközelítés, hogy nem kapkodva öntik rá a pénzt a gazdaságra, hanem valami fiskális fegyelmet még a még a rossz időben is igyekeznek megtartani.
Gion Gábor szerint egyelőre nincs napirenden, hogy új szektorokra vetnének ki különadót, de ez is annak függvénye, hogy miként zajlik majd a gazdaság újraindítása. Értelemszerűen azokat a szektorokat érdemes e tekintetből megvizsgálni, akik a többiekhez képest jobban profitálnak, vagy – mert a jelen helyzetben inkább ez a jellemző – az egyéb szektorok túlnyomó többségénél jóval alacsonyabb veszteséget szenvednek el.
Azzal kapcsolatban, hogy a most kivetett extra bankadó a következő öt évben írható le, azaz a 2010-ben ideiglenesen bevezetett különadó 2025-ig megmarad, az államtitkár azt mondja, a különadók valószínűleg bennmaradnak a rendszerben, de miután a mostani teher adott évben esedékes szintű leírásának módjáról a mindenkori adótörvény rendelkezik majd, így a bankadó kulcsairól, vagy épp a különadó kivezetéséről (és a leírási lehetőség átcsoportosításáról) az aktuális gazdasági-költségvetési folyamatok alapján fog döntést hozni a kormány.
Az, hogy a moratórium esetében százezrek jelzik, hogy tovább fizetnék a részleteket azt bizonyítja, hogy a válságnak egy ereje teljében lévő gazdasággal, jó finanszírozási pozícióban lévő háztartási szektorral vágunk neki
- a magyar háztartások 12 százalékos megtakarítási rátája tavaly a legmagasabb az Európai Unióban – persze, a számok mögött jelentősek a különbségek, ezért volt fontos a moratórium.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.