Több mint százzal csökkent tavaly a hitelintézeti fiókok száma Magyarországon, és az év végére 2700 alá csúszott – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból. Ezzel hosszú évek óta tartó trend folytatódott a piacon, és a 2013-as 3111 értékesítési egységhez képest már több mint 13 százalékkal zsugorodott a bankfiókok száma. Idei részadatok még nem állnak rendelkezésre, ám a jegybank országos fiók- és ATM-kereső alkalmazása tegnap 2679 működő értékesítési egységet talált, vagyis csak mintegy másfél tucattal kevesebbet az év véginél.
A fiókhálózat zsugorodása a 2008-as pénzügyi válság következtében indult meg Magyarországon, mivel a piaci szereplők a kereslet visszaesése miatt és a hatékonyság növelése érdekében intenzív költségcsökkentésbe kezdtek. A nagyobb szereplők korábbi nyilatkozatai alapján ugyanakkor már nem kell arra számítani, hogy nagyobb léptékű hálózatcsökkentést hajtanának végre a hitelintézetek. A hálózat felülvizsgálata, monitoringja persze minden nagyobb banknál folyamatos, vagyis egyedinek tekinthető, néhány egységet érintő bezárások és fióknyitások egyaránt előfordulnak.
A digitalizáció és az elektronikus szolgáltatások előtérbe kerülése rövid távon nem veszélyezteti jelentős mértékben a bankfiókok létjogosultságát: egyrészt az ügyfelek nagy része ragaszkodik a személyes kapcsolattartáshoz és a fióki ügyintézéshez, másrészt vannak olyan termékek és szolgáltatások, amelyeket ma még kizárólag fiókban vesznek igénybe az ügyfelek.
A hálózat összetétele a zsugorodás ellenére sem változott számottevően. A nyolc legnagyobb banki szereplő részesedése még mindig igen nagy: közel 1100 fiókjuk révén a súlyuk megközelíti a 40 százalékot. Változatlanul az OTP Banké a domináns szerep – a hitelintézet az MNB fiókkereső alkalmazásának adatai szerint 379 értékesítési egységet üzemeltet országszerte –, utána a K&H, majd az Erste következik 207, illetve 126 fiókkal, és a Budapest Banknak is csaknem száz fiókja működik.
A bankjegykiadó automaták számán viszont nem látszik az elmúlt évekre jellemző költségcsökkentési törekvések hatása. Az MNB adatai szerint 2016 végén 4995 ATM működött országszerte, 174 darabbal több az egy évvel korábbinál. Mindez pedig annak ellenére volt így, hogy a kártyás fizetési forgalom dinamikus növekedése elvben az ATM-eknél végrehajtott pénzfelvételi forgalom csökkenését kellene hogy előidézze.
A fiókhálózatok zsugorodása ellenére a dolgozók számának csökkenése is megállni látszik a magyarországi hitelintézeteknél. A 2008-as, közel 44 ezres átlagos állományi létszám 2014-re fokozatosan 37,8 ezerre esett vissza, ám 2015 és 2016 már növekedést hozott, így tavaly a negyedik negyedévben már több mint 38,5 ezren dolgoztak a bankoknál és a szövetkezeti hitelintézeteknél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.