Az NB I.-es labdarúgó-mérkőzések átlagos nézőszáma 13 százalékkal 3281 főre nőtt a 2018–2019-es szezonra, az összesen 633 ezer látogató csaknem 40 százalékát a Ferencváros vonzotta a lelátókra – mondta Muszbek Mihály sportközgazdász a Sportgazdasági Nagyító 2018 című kiadvány bemutatóján. A növekvő érdeklődéssel együtt a létesítmények teljes kapacitásának azonban még mindig csak a 32 százaléka van kihasználva, ráadásul átlagosan ötből mindössze ketten vesznek normál árú jegyet, így a mérkőzésnapi bevételek a tényleges költségeknek legfeljebb a 10-15 százalékát fedezik.
A szakember szerint az FTC esetében a 31 páholy (8 személyesek, szezononként 25 millió forintba kerülnek) többet hozott a konyhára, mint a csaknem 11 ezres átlagnézőszám. Ellenpéldaként felhozta, hogy az elmúlt idényben tíz találkozóra 700-an sem voltak kíváncsiak.
Ezt azzal magyarázta, hogy a társaságiadó-bevételek (TAO) miatt még kevésbé fontos a mérkőzések látogatottsága, ráadásul egyre több olyan klub kerül fel az élvonalba – a Mezőkövesd, a Felcsút vagy a Kisvárda –, amelynek a sportszakmai és piacgazdasági élettere nem éri el azt a méretet, amely a tartós NB I.-es szerepléshez szükséges.
A nézőszám mellett a televíziós nézettség is stabilizálódott: a 66 bajnoki mérkőzés élő közvetítését 20,5 millióan követték, ami csaknem 212 ezres átlag. Összehasonlításképp: a magyar válogatott elmúlt 11 fellépését 9,1 millióan nézték a tévében, vagyis alkalmanként 823 ezren. Igaz, a nemzeti csapatra a helyszínen is jóval többen voltak kíváncsiak: 210 ezren, átlagosan 19 500-an.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.