A cardiffi mérkőzést nem a legjobb előjelekkel várja Marco Rossi csapata. Wales hazai pályán legutóbb 2011 márciusában veszített el Eb-selejtezőt, akkor Anglia győzte le őket kettő nullra. Az Eb kijutásra esélyes csoportbeli ellenfeleink közül sem a horvát, sem pedig a szlovák válogatott nem tudott nyerni Walesben. Ryan Giggs keretében jobb és értékesebb labdarúgók szerepelnek, a magyar gárdában ráadásul rengeteg a sérült. Bár a június hazai mérkőzést sikerült egy góllal megnyerni, a papírforma alapján nem mi vagyunk az esélyesek, komoly bravúr lenne megszerezni a kijutáshoz szükséges három pontot.
Marco Rossi szövetségi kapitány szerint oroszlánként kell küzdenie a magyar csapatnak, de talán Otto Rehhagel német edzőlegenda 2004-es Európa-bajnokságon elhangzott szavai helytállóbbak lennének:
Egy embernek semmire sincs annyira szüksége, mint egy másik emberre.
Az egyénieskedésre épülő görög futball gyökereit alapjaiban megváltoztató, pragmatikus hozzáállásával elvitte az aranyat a hazai pályán szereplő portugál aranygeneráció elől. Wales kompakt és masszív középpályája ellen (amely általában már félpályától próbál labdát szerezni) szintén fontos lesz a jól szervezettség és az harcos mentalitással fűszerezett egységesség.
A walesi csapat alapfelállása a 4-2-3-1, labda nélkül gyakran 4-4-2-vé alakul, de néhány alkalommal három középső védővel is játszottak a sorozatban. Gyors szélsőikkel és szélső bekkjeikkel támadásban gyakran mozgatják ki az ellenfél szélső hátvédjeit, hogy a mögöttük megnyíló területeket bejátsszák. Így a gólveszélyes beadásokra nagyon kell figyelni, mivel az ilyen típusú átadásaiknak közel 35 százaléka pontos. Esélyeinket növel(het)i, hogy a döntetlen nekik sem jó eredmény a továbbjutáshoz, szintén támadniuk kell.
Magyarország továbbjut, ha: legyőzi Walest vagy döntetlent játszik és Szlovákia nem tudja megverni Azerbajdzsánt
Wales továbbjut, ha: legyőzi Magyarországot
Szlovákia továbbjut, ha: legyőzi Azerbajdzsánt és döntetlenre végződik a walesi–magyar találkozó
A Sárkányok (Wales nemzeti zászlaja, a Vörös sárkány) támadásai akkor voltak effektívek, ha a csapat kockázatokat vállalt a szélső hátvédek magasabb pozícióba való helyezkedésével. A magyar csapat számára ez ígéretes sansznak tűnhet a gólszerzésre, mivel Wales a szélen vezetett akciók után kapta a legtöbb találatot a selejtező-sorozatban. Kérdés, hogy melyik válogatott ad fel előbb valamelyest a védekezéséből, és hogyan tud kiharcolni fölényt az oldalvonalak mellett.
A magyar válogatottnak lehetne esélye a erős szélsőjátékra, és fontos lenne, hogy a walesiek minél többször kényszerüljenek felemelni a labdát. A párharcokat tekintve nem túl rózsás a helyzet, az ellenfelünknél szinte minden csapatrészben nívósabb bajnokságokból érkező játékosok foglalják el a posztokat.
A transfermarkt.com a szerint walesi csapat összértéke több mint 147 millió euró, majdnem háromszorosa a magyar válogattnak (50 millió).
Gareth Bale, a Real Madrid csillaga, a világ egyik legkomplettebb labdarúgója a legértékesebb a maga 60 milliójával, a tavasszal berobbanó Szoboszlai Dominik a Lipcsében vitézkedő Gulácsival holtversenyben csupán 12 millió eurót kóstál.
A magyar csapatban 19 játékos piaci értéke nem éri el az egymillió eurót sem szemben a walesi csapattal, ahol ez csupán öt játékosra igaz. Ráadásul a hazai bajnokságban egyetlen magyar játékos akad, a kapus Dibusz Dénes, akinek értéke átlépi az egymilliót. Wales játékosai közül legtöbben az angol bajnokság legmagasabb osztályában edződnek hétről-hétre.
Simon Kuper – Stefan Szymanski Fociológia ímű könyvében hosszan részletezik, hogy a nemzetközi futballban az országok egymás elleni összecsapások kimenetelét meghatározó feltételek az ország lakosságszáma, a nemzeti össztermék jövedelem, illetve az ország nemzetközi futballban szerzet tapasztalatai lehetnek. Ezen feltételek alapján a tradicionális futballhatalmakkal szemben (törvényszerűen sic!) gyakran elbukunk, de sokszor a kisebbek is nagyobb akadályt jelentenek, gyakorta sokszor bízunk a szerencsés kimenetelek összjátékában, mint a következetes fejlődéstörténetben vagy a futball globális know-how-jában.
A játékospiaci mozgások közben már nem csupán egy játékos valós futballtudásának pénzben kifejezhető értékét tükrözik. A szponzorációs lehetőségek egész tárháza várja a legjobbakat, az egyéni márkaépítésből származó bevételekből már a fizetésén túl is részesül egy adott topjátékos. Az elmúlt 15 év legértékesebb játékosai és válogatottjainak értékének változása a Transfermarkt.com adatai alapján:
https://www.youtube.com/watch?v=TrSFf3FiIw0
A magyar válogatott játékosai azonban még nem ezen a terepen mozognak, sokkal kisebb szeletet hasíthatnak a tortából. Ráadásul az utóbbi években inkább balszerencséből több jutott nekünk, mint Fortuna kegyeiből. A futballkedvelők számára ismert lehet a „magyar átok” szóösszetétel, mivel mindig az utolsó pillanatban kapott góllal estünk el egy világtornán való szereplés esélyétől. Szerencsére a legutóbbi selejtezősorozatban sikerült megtörni a rossz tendenciát, és kijutottunk a 44 év után újra kijutottunk az Európa-bajnokságra. Az öt legszebb találatunk a selejtezőkön az UEFA válogatása szerint:
https://www.youtube.com/watch?v=SuJ4PKtBeYU
Azonban a várt hatást egyelőre nem érte el a válogatott szereplése. A játékospiaci mozgások és a bajnokság nézőszámainak stagnálása miatt talán egy újabb lökésre lenne szüksége a magyar futballnak, amiből már képes lenne pár lépcsőfokkal feljebb lépni, mi több, profitálnia a nemzetközi futballszíntéren.
Vajon egy újabb (sikeres) Európa-bajnoki szereplés mennyire hatna a magyar labdarúgásra gazdasági szempontból? Elkövetnénk-e a jövőben újabb hibákat, vagy talán tudnánk más nézőpontokat behozva új távlatokat nyitni a sportág számára? Szabados Gábor sportközgazdász szerint egy újabb Eb szereplés hasonló érzelmi hangulatba hozná az országot, mint anno 2016-ban volt.
Az utóbbi években ismét lecsúsztunk a futballtérképről, egy jó szerepléssel a magyar labdarúgásnak ismét lehetősége lenne stabilizálnia a helyét. A magyar játékosok presztízse növekedne nemzetközi viszonylatban. A játékosértékesítés gyér számait sikerülne némileg növelni, a Videoton és a Ferencváros európai kupaszereplése után a nemzeti válogatott helytállása is nagyobb eséllyel vonzana be jobb képességű külföldi játékosokat a magyar klubok legtöbbjébe, és a merchandising bevételek is növekedhetnének a válogatott meccseken.
Turisztikai hatást említve Szabados Gábor szerint főleg a belföldi forgalomnövekedés lenne elvárható, miközben a fiatal válogatott játékosok eligazolhatnának nívósabb bajnokságokba.
Sajnos nem volt egy egységes és jó marketingkoncepció, így sajnos nem sikerült kihasználni a labdarúgás iránti felfokozott közhangulatot és figyelmet. A válogatott egy külön sziget a magyar labdarúgásban, a mérkőzéseknek közösségteremtő ereje van, identitást képez, és kisebb szinten is érdemes lenne megvalósítani egy hasonló koncepciót.
A nézőszám szignifikánsan nem fog emelkedni, ha nem történik törekvés az MLSZ részéről egyes kampányok (kedvezmények, közösségi programok, ingyenjegyek) kivitelezésére. Érdemes megfontolni, hogy a piaci források arányaiban növekedjenek a jövőben.
Az utolsó meccsünkön, Wales ellen tehát befejezhetjük a selejtezősorozatot, de ha kudarccal végződne a cardiffi kirándulás, akkor is marad még esély. Ha nem sikerül kiharcolni az Eb-részvételt, kétfelvonásos pótselejtező vár a magyar válogatottra, de nem tudni, hogy melyik Nemzetek Ligája-ágon. A november 22-i sorsoláson dőlne el, hogy az A- vagy a C-liga mini tornáján vesz-e részt.
A jelenlegi helyzetben a sérültek miatt kicsit tartalékos magyar csapatnak semmiféle veszítenivalója nincsen, miközben a walesieket némileg nyomaszthatja, hogy alig két éve hazai pályán buktak el sorsdöntő vb-selejtezőt az írekkel szemben egy góllal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.