A koronavírus miatti leállással a legtöbbet – 1,25 milliárd eurót – az angol pontvadászat, a Premier League bukhat. A Manchester United a befektetőknek szóló legutóbbi negyedéves ülésén nyilvánosságra hozta azokat a lehetséges pénzügyi akadályokat, amelyek az átigazolásaikat nagyban befolyásolhatják a szezon végén – írja legutóbbi anyagában a The Athletic munkatársa, Laurie Whitwell.
A szurkolók körében nem túl népszerű Ed Woodward ügyvezető alelnök nyitóbeszédének az utolsó sorai a tervszerűséget emelték ki a nyári időszak előtt:
Annak ellenére, hogy a médiában több mint 100 Premier Leauge játékossal hoztak össze bennünket, számunkra csak egyikük megszerzése volt kulcsfontosságú. Bruno Fernandes leigazolása egy nagyon fontos lépés volt, hogy a helyes irányba kerüljünk. Mindamellett elkötelezettek vagyunk tapasztalt és világszínvonalú labdarúgók igazolásával kapcsolatban illetve hogy az akadémiai tehetségeinket is be tudjuk illeszteni az első csapatba, ami ennek a fejlődésben lévő Manchester Unitednek a lényegi részét adhatja. Ugyanezt a megtervezett és fegyelmezett hozzáállást fogjuk képviselni a nyári átigazoláspolitikánk során is.
A Manchester United tehát hajlandó lenne költeni nagy összegű igazolásokra, de eurómilliókat csak igazán minőségi játékosokra áldoznának, és csak olyan áron melyet Ed Woodward elfogadhatónak ítél meg. Az ő nyilatkozatait és játékosüzleteit a Vörös Ördögök pénzügyi lehetőségein keresztül is érdemes megvizsgálni,
mivel a pénztartalékok 2015 márciusa óta a legalacsonyabb értékre, 100,9 millió fontra csökkentek.
2019 júniusában még ez a mutató 308 millió font értéket jelzett, de
a klub 187 millió fontot költött el átigazolási díjakra a következő hat hónapban,
a játékoseladásból származó pénzek pedig mindössze 22 millió fontot tettek ki. Noha a kiadások nagy része korábbi igazolásokkal kapcsolatos, egy jelentős összeget nemrégiben szintén el kellett számolniuk a válogatott középhátvéd Harry Maguire 80 millió euró értékű vásárlásánál. A bekk korábbi klubja, a 2016-ban történelmi bajnoki címet szerző Leicester City a teljes átigazolási díjat előzetesen kérte, amelyet a legutóbb nyilvánosságra hozott számlák alapján először erősítettek meg. A labdarúgóklubok átigazolási kiadásai általában több évre oszlanak meg, hasonlóan Bruno Fernandes esetében, de akár említhetnénk a belga középcsatár, Romeo Lukaku Milánóba igazolását is.
Az olasz labdarúgó-bajnokság is a koronavírus-járvány miatt áll, de az Internek is már a nyári transzferpiac lebeg a szeme előtt. A milánói csapat 11 játékosa kölcsönben szerepel és ha valamennyiüket eladják, mintegy 155 millió eurós bevételhez juthatnak. A legtöbbet a PSG-s Mauro Icardi eladásából szerezhetnék. A kölcsönszerződésében van egy opció, melynek értelmében a párizsiak 62 millió euróért végleg megvehetik. A Vörös Ördögöktől Lukakun kívül Ashley Young érkezett, de pl. sikerült megszerezniük Christian Eriksen-t is a Tottenham csapatától.
Cliff Baty, az MU pénzügyi vezetője a Manchester United következő évi költségvetését (2019. július 1. és 2020. június 30.) és a csapat tőkeberuházásait 190 millióra becsülte. Ennek nagy részét már elköltötte a klub. A megbeszélésen Laurie Davidson, a Deutsche Bank (melynek elemzői gyakran kritizálták a klubot korábban) igazgatója által a jövőbeli átigazolási költségvetéssel kapcsolatos kérdésére válaszolva Baty elmondta:
Nyilvánvaló okok miatt nem tudjuk még előre, hogy mi lesz. Azt fogom mondani, hogy az ebben az évben elért tőkeberuházásaink hűen tükrözik majd a tavaly nyári átigazolási tevékenységeink gyorsított kifizetéseit.
Ez leginkább Maguire, az angol utánpótlás-válogatott Aaron Wan-Bissaka és a wales-i Daniel James korábbi igazolásaira vonatkozott. „Mindez azt jelenti, hogy a jövőbeli kötelezettségvállalásainkkal kapcsolatban derűlátók vagyunk. Főleg összehasonlítva azzal, ahol korábbi, tipikusan hasonló években voltunk” – mondta el Baty. A 100,9 millió fonttartalék aligha teszi szerény vásárlóvá a klubot a piacon, de nagyvonalúan sem szórhatja a pénzt, főleg a jelenlegi transzferpiacon. Néhány játékos értékesítése lenne az egyik módja annak, hogy pótolják a hiányt, és ha Paul Pogba esetleges eligazolását sikeresen véghezvinnék, akkor az üzlet árából akár egyszerre két játékos aláírásáért is harcba szállhatnának a piacon.
A United tavaly nyáron 150 millió fontos árat állapított meg a világbajnok középpályás értékének, de az Athletic egyes forrásai szerint a klubnak örülnie kell, ha egy 80 millió font körüli ajánlatot elfogadhat a renitens franciáért. Ha így is történik, ez az összeg még fedezné is Jack Grealish leigazolásának várható költségeit, akit a patinás klub első számú célpontjának tartanak.
Az Aston Villa kiesése még kapóra is jönne: így a játékos ára tovább csökkenne, mivel az egyesületeknek a másodosztályú labdarúgó-bajnokságban meg kell felelniük a profit- és fenntarthatósági szabályoknak.
A Financial Fair Play-t is megemlítettek Woodward konferenciabeszélgetésében, amikor megkérdezték, hogy a Manchester City ügyét az UEFA esetleg továbbterjesztheti a városi riválisra is. „Zéró esély van arra, hogy a Manchester United a szabályokat kikerülve „kiskapukkal” éljen” – mondta el Ed Woodward.
A héten a Manchester City edzője, Pep Guardiola 1 millió eurót adományozott Katalóniának orvostechnikai eszközök beszerzéséhez a koronavírus elleni küzdelemben.
A City eltiltása, amennyiben a Nemzetközi Sportbíróságnak benyújtott fellebbezése során is érvényes marad, lehetővé tenné a Premier League ötödik helyezettjének a Bajnokok Ligája kvalifikációját a következő szezonra. A Manchester United az ötödik helyen várja a bajnokság folytatását, és némileg ironikus tűnhet, hogy egy adósságokkal terhelt klub foglalhatja el egy arab ország által végletekig tőkeinjekciózott, de a túl sok költekezés miatt megbüntetett városi rivális helyét.
Ez a lehetőség minden bizonnyal megváltoztatja a klub átigazolási kilátásait, figyelembe véve az esetlegesen rendelkezésre álló, ámbár törékenynek (is) bizonyuló bevételi forrásokat. Létezik azonban olyan eshetőség is, ahol a City-nek nem kell kimaradnia a Bajnokok Ligájából, mialatt a Nemzetközi Sportbíróság megvizsgálja a fellebbezésüket. Így gondolja David Seligman, a Brandmiths – a sportjogra szakosodott londoni cég – ügyvédje.
A Nemzetközi Sportbíróság meglehetősen rugalmasan kezeli az ügyeket. Ők képesek elég gyorsan vagy nagyon lassan végezni egyes ügyekkel. Ha a City fellebezik, a bíróság minden tilalmat visszavonhat a csapattal kapcsolatban a tárgyalás eredményének kihirdetéséig.
Az ügyvéd szerint a Manchester City késleltetni próbálja majd az ügymenetet, mivel ezek a dolgok rengeteg időt vesznek igénybe. Számtalan dokumentumot kell bemutatni és sok tanú beidézése szükséges. Ezek az események jóval tovább is eltarthatnak, mint a következő évi Bajnokok Ligája nyitány. Így nagyon meglepő lenne, ha az égszínkékek nem lennének ott a BL csapatok között. Ha ez marad a tényállás, és a United nem kerül be az első négy közé, akkor a(z) (igazán) minőségi igazolásokért sokkal mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, mint az elmúlt években.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.