Az Independent beszámolója szerint az Európai Labdarúgó-szövetség munkacsoportjai elkészültek a koronavírus-járvány okozta helyzet elemzésével és mind a logisztikai, mind a pénzügyi csoport arra jutott, a Bajnokok Ligáját és az Európa-ligát is végig kell játszani. Ha ez nem sikerülne, olyan gazdasági károkat okoz a labdarúgás számára, ami a következő évadokra is súlyos következményekkel jár – áll a Nemzeti Sport oldalán.
A brit gazdasági szaklap forrásai szerint az UEFA elkészítette a Bajnokok Ligája és az Európa-liga befejezésére vonatkozó válságterveit. A szervezet, és az előzetes felmérés szerint
a klubok is elkötelezettek amellett, hogy befejezzék az évadot, akár zárt kapuk előtt is.
A szövetség szerdára hirdetett újabb videokonferenciát, ahol hivatalosan is megszavazhatják a forgatókönyveket.
A döntés hátterében hasonló érvek állnak, mint ami a Premier League folytatásával kapcsolatos, angliai egyeztetésekről kiszivárgott. A kluboknak és a szövetségnek
óriási összeget kellene visszafizetniük a már szétosztott televíziós közvetítési díjakból amennyiben a mérkőzések elmaradnának.
A gazdasági következmények pedig nem állnának meg itt. A döntők és az addig vezető, egyenes kieséses szakasz mérkőzéseinek elmaradása közvetlenül is ezrek munkáját sodorná veszélybe.
Az UEFA által létrehozott logisztikai és pénzügyi munkacsoportok véleménye szerint a döntők esetleges törlése
olyan dominóeffektushoz vezetne, amely hosszú évekre rányomná a bélyegét a sorozatra és a jelenlegi résztvevő klubok anyagi helyzetére egyaránt.
Az Európai Labdarúgó-szövetség szintén hivatalossá tenné, hogy az országos bajnokságokat is be kell fejezni. Ebben egyébként az Independent szerint egyetértés van az európai ligák vezetői részéről is. Egyszerűen több kis- és közepes csapat költségvetése sem bírná el a kieső, és visszafizetendő bevételeket.
A lap konkrét példaként említi a szlovákiai MSK Zilinát, ahol múlt héten már így is megindult a felszámolási folyamat, miután
a csődközeli helyzetbe sodródott klub nem tudott megállapodni a játékosaival a bérek csökkentéséről.
A logisztikai csoport szerint egyszerűbb a jelenlegi körülmények között a csapatok izolációját megszervezni és zárt kapuk mögött befejezni az idényt, mint szembenézni a be nem fejezett bajnokságok okozta káosszal. S itt az Independent szerint nem csak arról van szó, hogy például ki és mi alapján határozna a következő idény európai kupaindulóiról.
A helyzet vesztesei biztos, hogy jogi úton keresnének elégtételt, a jelenlegi kiírások közepette pedig nem lehet olyan döntést hozni – sem az évad teljes törlésével, sem az aktuális állások alapján kihirdetett eredménnyel –, amely jogilag kikezdhetetlen lenne.
A helyzetet bonyolítja, hogy több forgatókönyvre is szükség van, annak megfelelően, hogy a koronavírus-járvány hogy alakul Európában, illetve a kontinens különböző pontjain milyen hatást fejt ki. Nyilvánvaló, hogy
Olaszországban és Spanyolországban például másként kell kezelni a helyzetet, mint a kevésbé fertőzött régiókban.
Az is kérdés, hol, mikor tetőzik a járvány.
Az UEFA vezetői ugyanakkor azzal nem számolnak, hogy a járvány miatt a 2020-2021-es évadot is jelentősen át kellene alakítani – annak ellenére sem, hogy egyes egészségügyi szakemberek arra figyelmeztetnek, akár még másfél évig is eltarthat, mire sikerül megnyugtató megoldást találni a járvány kezelésére, teljes felszámolására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.