A japánok döntő többsége változatlanul ellenzi a nyári olimpiai játékok megrendezését, s szakértők már most arra figyelmeztetnek, hogy a július végén kezdődő esemény miatt a járvány ősszel berobbanhat. A japán kormány a Tokióban és több másik prefektúrában elrendelt rendkívüli állapotnak június 20-án vethet véget, viszont a korlátozásokat, többek között az éttermek nyitvatartásának szabályozását megtarthatja az olimpiai játékok kezdetéig – írja a Mainichi napilap.
Bár az olimpiának otthont adó Tokióban az új megbetegedések száma csökkent az elmúlt egy hónapban foganatosított vészhelyzeti intézkedések miatt, a hatóságok továbbra is aggódnak a vírusmutációk terjedése és az egészségügyi ellátórendszer leterheltsége miatt. Ráadásul, szakértők a belföldi nézők beengedésének kockázataira hívják fel a figyelmet egy kiszivárgott jelentés szerint, amelyből a Jiji hírügynökség szemlézett.
Ezt az álláspontot erősítette meg a Reutersnek Kaori Jamagucsi, olimpiai érmes dzsúdós, a Japán Olimpiai Bizottság (JOC) elnökségi tagja, aki szerint a nézők nélkül megrendezett játékok lennének a legbiztonságosabbak a lakosságra nézve. Mindeközben a napokban a Japán Egészségügyi Dolgozók Szakszervezete a játékok törlésére vagy elhalasztására szólította fel a rendezőket, hiszen már most is alig bírja a gyűrődést az ország egészségügyi ellátórendszere. A játékok elhalasztása mellett szól az is, hogy a világesemény jelentősen növeli annak a kockázatát, hogy augusztusban és szeptemberben a járvány berobban Japánban – mondta az ellenzéki Jukio Edano, az Alkotmányos Demokrata Párt vezetője.
Hiába ellenzi a japán lakosság a játékok megrendezését, a kormány és a szervezők görcsösen ragaszkodnak a sportesemény lebonyolításához.
A lakosság attól tart,hogy a beutazó sportolók, és tisztségviselők behurcolják a vírust.
Külföldi nézők biztosan nem lesznek a nézőtéren, az ő távoltartásukról az olimpia szervezői már márciusban döntöttek. Most úgy néz ki, hogy japán nézők sem lesznek a lelátókon.
Mások szerint a vírus lehetetlen teljesen kizárni, ezért a kockázat minimalizálására kell összpontosítani.
Azt nem lehet elérni, hogy ne legyen egyetlen új koronavírus-megbetegedés sem, viszont a sportolók és a küldöttek együttműködése létfontosságú egy nagyobb járvány kitörésének megelőzése érdekében – mondta Nobuhiko Okabe, a tokiói olimpia hivatalos koronavírus-szakértője. Japánban több mint 760 ezer koronavírus-megbetegedést és 13 800 halálesetet regisztráltak, miközben a lakosságnak csupán 12 százaléka kapta meg az első oltást.
A koronavírus-járvány miatt monitoring rendszer lesz érvényben, és szó sincs arról, hogy a résztvevők minden mozgását figyelnék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.