Sorozatban harmadszor szerepel nemzetközi kupa főtábláján a Ferencváros, amelyre csütörtök este rögtön az ősz legnehezebb feladata vár az Európa-ligában (El). A csapatértékek alapján ugyanis csaknem tízszeres túlerővel néznek szembe a zöld-fehérek (36,2 millió euró) a német Bayer Leverkusen (352,7 millió) vendégeként. Igaz, a többi riválissal szemben sem az FTC lesz papíron az esélyes, hiszen a spanyol Real Betis játékosait 223,4 millió euróra, a skót Celtic Glasgow futballistáit pedig 65,7 millióra taksálja a Transfermarkt.de német szaklap. Mindezt a klub elnöke, Kubatov Gábor azzal nyugtázta, hogy az elmúlt három év nemzetközi eredményei is hűen tükrözik, hogy a pályán csupán egy dolog számít, a teljesítmény.
A csapatok piaci értéke egyfajta előzetes erőviszonyt feltételez, de ez már csak egy jelzőszám a kezdő sípszó elhangzása után. Sok emlékezetes meccsen bizonyítottuk, hogy egy jól felkészített, egységes csapat képes felborítani a papírformát
– jegyezte meg Kubatov, hozzátéve, hogy erre készülnek most is, keresni kell a rést a pajzson.
Rendkívül nehéz El-csoportba került az Ferencváros, pedig elérhető közelségben volt számára az első számú európai sorozat, a Bajnokok Ligája (BL) is. A Fradit a BL-playoffban búcsúztató Young Boys (2–3, 2–3) azonban az elitligától sem rettent meg:
2–1-es hazai győzelemmel kezdte meg szereplését, a Cristiano Ronaldót is felvonultató Manchester Unitedet felülmúlva.
A svájci bajnok az angol sztárklub mellett az olasz Atalantával és a spanyol Villarreallal csap még össze a csoportkörben. Bár az FTC Európa-ligás ellenfelei már-már BL-szintűek, a két sorozat közti különbség anyagilag óriási. Majdnem négy és félszeres az elérhető bónuszokban mutatkozó differencia, hiszen a Bajnokok Ligájában érdekelt 32 egyesület mindegyike 15,25 millió eurót kap, ez az összeg az Európa-ligában mindössze 3,63 millió euró. Jelentős az eltérés a csoportkörbeli eredményesség honorálásában is:
az egyik sorozatban 2,7 millió euró jár egy győzelemért, 900 ezer pedig a döntetlenért, a másikban viszont csak 630, illetve 210 ezer.
Míg tavaly a BL-ben a Barcelonával, a Juventusszal és a Dinamo Kijevvel szemben egyetlen pontot szerzett a magyar bajnok, addig két éve az Európa-ligában hetet. Akkor az Espanyol, a CSZKA Moszkva és a Ludogorets volt az ellenfél, most a szakértők és a szurkolók többsége egyetért abban, hogy a realitás valahol a kettő között lehet, 4-5 pont megszerzésével szinte mindenki elégedett lenne. Ráadásul azok a játékosok, akik rögtön a nyitányon, Leverkusenben jó teljesítménnyel rukkolnak elő, a 2022 januári átigazolási időszakban potenciális célponttá válhatnak. A menedzserek szerint ugyanakkor igazán nagy esélye egy nyugat-európai szerződésre a legfeljebb 23-24 éves játékosoknak lehet, afelett magasan jegyzett bajnokságba nehéz odajutni közvetlenül a magyar NB I-ből. Összehasonlításképp a csütörtöki rajt előtt:
a Ferencváros legértékesebb játékosa 4,5 millió euróval az eddig még be sem mutatkozó 20 éves szerb szélső, Zeljko Gavric, a túloldalon viszont 13 játékos ér legalább 10 millió eurót.
Közülük a legtöbbre, 45 millió euróra a 18 éves német válogatott támadó középpályást, Florian Wirtzet tartják, megelőzve a Burkina Fasó-i belső védő Edmond Tapsobát (40 millió euró), illetve a francia balszélsőt, Moussa Diabyt (38 millió).
Új távlatokat nyithat a Ferencváros számára, ha sikerül a csoportban egy vagy két riválist megelőzni, ez esetben ugyanis tavasszal is érdekelt lehetne a nemzetközi porondon. Ez az Európa-liga-csoport első két helyén kívül ez egy harmadik pozíció megszerzésével is elérhető, abban az esetben a mostani idényben debütáló Konferencia-liga egyeneses kieséses szakaszába kerülne át az FTC. Ezek a részsikerek a kiemelési rangsort meghatározó UEFA-együtthatóra is jótékony hatással lehetnek, hiszen nem csak a Bajnokok Ligájában lehet értékes koefficiens pontokat gyűjteni.
A labdarúgóklubot működtető sportvállalkozás, az FTC Labdarúgó Zrt. árbevétele ugyan az előző évi 3,78 milliárd forintról 3,64 milliárdra csökkent tavaly, mégis impozáns a mérleg, hiszen az egyéb bevételi soron – összefüggésben a BL-szerepléssel – 10,2 milliárd forint jelent meg a 2019-es 5,49 milliárd után, amikor „csak” a második számú sorozatban, az Európa-ligában volt főtáblás az FTC. Kiadási oldalon továbbra is a bérek vannak túlsúlyban, miután a személyi jellegű ráfordítások az előző évi 5,01 milliárd forintról 8,4 milliárdra ugrottak. A forgalom részletezéséből kiderült, hogy 2,14 milliárd forintot a szponzorok és a reklámok hoztak a konyhára, míg a kereskedelmi bevételek 1,43 milliárd forinttal növelték a kasszát. A 10,2 milliárd forintos egyéb bevételen belül 8,15 milliárd az az összeg, amit a labdarúgócsapat szereplése utáni vagyoni értékű jogok testesítenek meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.