BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megduplázta csapatértékét a Ferencváros

Gazdaságilag is új távlatokat nyitott a Ferencvárosnál, hogy az elmúlt három évben rendre csoportkörös volt a nemzetközi porondon.

Aissa Laidouni fejese nem kevesebb, mint 630 ezer eurót, azaz 230 millió forintot ért, miután a Ferencváros ezzel a góllal győzte le 1–0-ra a Bayer Leverkusent az Európa-liga csoportkörének zárófordulójában. A 25 éves francia középpályás már önmagában ezzel visszahozta a vételárát, hiszen a magyar bajnok tavaly augusztusban – a Transfermarkt.de adatai szerint – 500 ezer euróért szerezte meg a román FC Voluntaritól. Igaz, Laidouni piaci értéke a transzferdíjhoz képest ma már az ötszöröse, 2,5 millió euró. 

Fotó: AFP

Hozzá hasonlóan az utóbbi évek rendszeres nemzetközi kupaszereplése révén az egész zöld-fehér klub jelentősen felértékelődött: míg a 2019–2020-as idény rajtján 19,85 millió euró volt a csapatérték, ma már ennek több mint a kétszerese, 40,35 millió. E mögött az áll, hogy az elmúlt három szezon őszén az FTC rendre valamelyik európai kupa csoportkörében vitézkedett: a 2020–2021-es kiírásban a Bajnokok Ligájában (BL), előtte és utána pedig az Európa-ligában (El). Viszonyításképp három éve még a Fradi közvetlen riválisának számított a Fehérvár, amely viszont ez idő alatt egyszer sem jutott túl a selejtezőkön a kupaporondon, a csapatérték sem emelkedett meredeken, 19,85 millió euróról 20,75 millióra nőtt. 

Az FTC esetében a felemelkedéshez az is nagyban hozzájárult, hogy a BL- és El-szereplés vonzóvá tette olyan játékosok számára is a IX. kerületet, akiket korábban esély sem lett volna megszerezni. 

Ebbe a kategóriába tartozik Laidouni mellett az albán válogatott Myrto Uzuni, a belga-marokkói Mmaee testvérpár, Ryan és Samy, a németekkel vb-bronzérmes, a Borussia Mönchengladbach és a Werder Bremen után a Chelsea-t is megjárt Marko Marin vagy a 21 éves szerb válogatott Zeljko Gavric, aki a Crvena zvezdából érkezett. Az utóbbi években multikulturális klubbá vált a Ferencváros, a szurkolók egy része legfeljebb azt hiányolja, hogy a rendszeresen pályára lépők között kevés a magyar futballista, de az eredményesség a többségnél felülírja ezt a hiányérzetet. A kapus Dibusz Dénes biztos pont, rajta kívül a hazai színeket jobbára a védő Botka Endre és a középpályás Vécsei Bálint képviseli.    

A Leverkusen elleni Európa-liga-győzelem volt idén az FTC első és egyetlen főtáblás sikere. Korábban a Bundesliga-topcsapat otthonában 2–1-re maradt alul Peter Stöger együttese, amely a spanyol Real Betistől (1–3, 0–2) és a skót Celtictől (0–2, 2–3) oda-vissza kikapott. A németek legyőzése annak ellenére is a bravúr kategóriájába tartozik, hogy az ellenfél már a mérkőzés előtt biztos továbbjutó volt, hiszen a Bayer kerete csaknem tízszer annyit ér, mint a Ferencvárosé, 387,4 millió eurót. Ebből a szempontból a Betis is más kategória, amelynek a labdarúgóit 220,7 millió euróra taksálják, a különbséget még leginkább a Celtic ellen lehetett volna eltüntetni, a glasgow-i játékosok piaci értéke ugyanis 65,5 millió euró. 

Az Európa-liga mezőnye jóval erősebb lett azáltal, hogy a csapatok számát 48-ról 32-re csökkentették, ezt a Fradi is a saját bőrén érezte. A hatodik játéknap előtt a főtáblán egyedül Dibuszék álltak pont nélkül, a zárókörös győzelemmel viszont végül több egységet gyűjtöttek, mint a dán Bröndby (2), az osztrák Sturm Graz (2), az orosz Lokomotiv Moszkva (2) és a bolgár Ludogorets Razgrad (2).

Két éve 2,1 milliárd forintot keresett európai szereplésével az FTC, tavaly a Bajnokok Ligája-részvétellel viszont az NSO számításai szerint mintegy 6,6 milliárdot. Idén az Európa-liga főtáblájára jutás és a Leverkusen legyőzése 1,56 milliárd forintot ér, ám ez még nem tartalmazza a közvetítési díjakat. Ráadásul további 1,83 milliárd forintot jelent a BL rájátszásának eléréséért járó bónusz.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.