A 2026-os labdarúgó-világbajnokság lebonyolításának megváltoztatásán gondolkodik a nemzetközi szövetség (FIFA), mivel attól tart, hogy a csoportkör unalmas mérkőzéseket hozhat, és alkalmat adhat a sportszerűtlen magatartásra.
A jelenleg az elődöntőnél járó katari vb-n az első szakaszt a korábbi gyakorlatnak megfelelően négycsapatos csoportokban bonyolították le, és a zárókörben sok kvartettben nagyon izgalmasan alakult a végkifejlet, a következő vb-re viszont már 32-ről 48-ra emelkedik a létszám, és a tervek szerint 16 háromcsapatos csoportból lépnének tovább a válogatottak.
A mostanihoz hasonlóan két-két továbbjutó lenne, de csak egy kieső, így
fennállna annak a veszélye, hogy sok tét nélküli mérkőzésre kerülne sor – például ha az utolsó csoportmeccsen két, győzelemmel kezdő, azaz addigra már a 32 közé került válogatott találkozna –, és több lehetőség nyílna az eredmény kedvező alakítására.
Az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó közös rendezésében sorra kerülő 2026-os vb-n a csoportkör után a legjobb 32-től folytatódna egyenes kieséses rendszerben a küzdelem. A lebonyolítást illetően ugyanakkor alternatív megoldások vannak terítéken, ezekről a FIFA tanácsa jövőre dönt.
Hatalmas pénzeket kap a szaúdiaktól Messi az ország turisztikai nagykövetekéntSzaúd-Arábia Argentína elleni mérkőzése a labdarúgó-világbajnokságok történetének egyik legnagyobb meglepetését hozta, miután a szaúdiak hátrányból fordítottak, és végül 2-1-re felülkerekedtek Messiéken. Az Athletic arról ír, hogy ez a meccs a pályán kívüli rivalizálás előfutára is lehet, hiszen mind a két ország pályázni fog a 2030-as vb szervezésére. |
Arsene Wenger, a nemzetközi szövetség globálislabdarúgás-fejlesztési vezetője szerint két változat is szóba jöhet. Az egyik szerint
12 négycsapatos csoport lenne, és az első két-két helyezett mellett a jobb csoportharmadikok jutnának tovább, a másik szerint két 24 csapatos félre osztanák a mezőnyt, ezekben hat négycsapatos csoportot alakítanának ki, és a végén a két mezőny győztese játszaná a döntőt.
A módosítás a mérkőzések számának növekedésével járna. A jelenlegi rendszerben 64 összecsapásra kerül sor 29 nap alatt, a 2026-os vb-n az eredeti terv szerint 80 meccs lenne 32 nap alatt, a változtatással pedig 104 összecsapást rendeznének, legalább egyhetes toldással.
A FIFA attól is tart, hogy a világbajnokság túlságosan elhúzódó eseménnyé válik, ami a minőség rovására mehet.
A több mérkőzés persze több televíziós bevételt is jelentene. A katari vb-n 7,5 milliárd dollár folyik be tévés jogdíjakból és szponzorációból, ami egymilliárddal több, mint négy éve Oroszországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.