BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feltették azt a két kérdést, amire már minden orosz és fehérorosz sportoló gondolt az elmúlt egy évben

Ebben az évben valószínűleg pályára léphetnek Wimbledonban az orosz és fehérorosz teniszezők, akiket tavaly eltiltottak a versenytől. A legjobb fehérorosz játékos, Arina Szabalenka szerint semmi értelme sincs annak, hogy őket büntetik, mert mindannyian békét akarnak.

Hétfőn kezdődik a 2023-as teniszszezon első Grand Slam-tornája, az Australian Open, ám a melbourne-i nyár legforróbb témája egyelőre az, hogy pályára léphetnek-e az orosz és fehérorosz sportolók az év legfontosabb versenyén, Wimbledonban július 3. és 16. között.

Arina Szabalenka
Az 5. kiemelt fehérorosz Arina Szabalenka az Australian Open egyik nagy esélyese
Fotó: AFP

Természetesen arról is sokan írnak, hogy vajon a szerb Novak Djokovics megnyeri-e 10. (!) trófeáját Ausztráliában azt követően, hogy egy évvel ezelőtt kitoloncolták, mert nem volt hajlandó beadatni magának a koronavírus elleni védőoltást, és így nem kapott vízumot – érdekesség, hogy az idén már koronavírus-fertőzéssel is pályára léphetnek a játékosok, sokat változott tehát a helyiek hozzáállása a járványhoz.

Tavaly az ukrajnai háború kirobbanása előtt rendezték meg a versenyt, ám az idein fel sem vetődött az orosz és fehérorosz sportolók kizárása – a tornák jelentős többségén csupán annyi a korlátozás, hogy az érintettek semleges színekben teniszeznek, nincs ott a nevük mellett hazájuk zászlaja. Wimbledonban viszont tavaly kitiltották őket, aminek nagyon vegyes volt a fogadtatása: sokan – az ukránokkal az élen – támogatták a döntést, mások viszont azt mondták, nem lehet büntetni a teniszezőket Vlagyimir Putyin tetteiért.

Így is orosz nyert Wimbledonban

A brit szakszövetség mindezért a férfiak és nők versenyeztetéséért felelő ATP-től és WTA-tól 1,75 millió dollárnyi büntetést kapott, ráadásul a két szervezet határozata értelmében tavaly Wimbledonban csupán pénzdíjat nyerhettek az indulók, ranglistapontokat nem, ami nagyon nem tetszett a teniszezőknek. A történet érdekessége, hogy a nőknél a kazah színekben versenyző, de valójában moszkvai születésű, és sokáig az orosz válogatottat erősítő Jelena Ribakina emelte a magasba a trófeát – az orosz teniszszövetség büszkén hirdette, hogy az értelmetlen brit döntés ellenére nem tudták megakadályozni, hogy orosz nyerje meg a tornát.

Nem volt botrány a szereplésük miatt

Az angolok azzal védekeztek, nem lehet legitimálni az orosz agressziót a sportolók szereplésével, Fehéroroszország pedig tevékeny részese volt az Ukrajna elleni támadásnak. A teniszszövetség ki is adott egy sértett közleményt, amelyben azt írja,

bár az egész világ elítéli Oroszország tettét, most a sportág mégis a briteket közösíti ki,

a magas büntetés miatt pedig több tornát nem tud majd megrendezni az idén.

Az Ausztráliában találkozó teniszközösségben viszont már arról beszélnek, hogy 2023-ban nem kockáztatják meg újra az oroszok és fehéroroszok kizárását, mert az még súlyosabb büntetéssel járna. Szintén érv lehet a változtatás mellett, hogy az elmúlt egy év tapasztalatai alapján a teniszezők nem kavarnak botrányt a szereplésükkel vagy a nyilatkozataikkal, nem viselnek Z betűt, mint az eltiltott tornász, és nem próbálják meg védeni a háborút.

Nem segít, ha sportolóként a háborúról beszélnek

A világranglistán 5. fehérorosz Arina Szabalenkát az egyik ausztrál sajtótájékoztatón a wimbledoni játék lehetőségéről kérdezték, amire azt felelte, továbbra is úgy gondolja, nem szabad összekeverni a sportot és a politikát, és rettentően csalódott volt a tavalyi döntés miatt.

Rendben, eltiltottak minket Wimbledonból. És mi történt? Semmi. Tényleg szörnyű, ami zajlik, a háborút nem támogatja senki. Senki. Ha sportolóként állandóan erről kell beszélünk, az egyáltalán nem segít. Amennyiben tehetnénk valamit a békéért, nem gondolkoznánk egy percet sem, de nem tehetünk semmit. Rendszeresen büntetik az orosz és fehérorosz sportolókat, de ez segít a háború lezárásában? Mit várnak tőlünk, kiabáljunk a mérkőzések közben, hogy békét akarunk?

– tette fel azt a két kérdést Szabalenka, ami alighanem az elmúlt szűk egy évben minden orosz és fehérorosz sportoló fejében megfordul. Oroszországban a háború említése vagy a harcok megkérdőjelezése bűncselekménynek számít.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.