Az európai labdarúgás klubidénye lassan a célegyenesbe fordul: a bajnokságok és a nemzetközi kupák és a végkifejlet felé tartanak – a Bajnokok Ligája éppenséggel a negyeddöntőkkel folytatódik ma este. A Football Benchmark kutatóintézet ennek apropóján elemezte az Európai Labdarúgó-szövetség, az UEFA három sorozatának a pénzdíjait és az ezekből leginkább profitáló csapatokat. Hiába fejezte már be idei nemzetközi kupaszereplését, a kutatás egyik mintapéldája a magyar bajnoki címvédő Ferencváros.
A kutatás a következőkre koncentrált:
Az utóbbi kettő a régió tévés piacának, illetve a történelmi teljesítménynek a függvénye (is), az első kettő viszont a pályán látható produkció eredménye.
A pénzdíjak köré szerveződő dolgozat legnagyobb tételeit nyilván az első számú verseny, a Bajnokok Ligája (BL) adja, nyilvánvalóan itt kereshet a legjobban csapat és játékos egyaránt. A címvédő spanyol Real Madrid például az UEFA-pénzekből 130 millió euróval (48,9 milliárd forinttal) gazdagodott a tavalyi diadalmas idénye révén, de
még az is összevakar 15,64 millió eurót (5,9 milliárd forintot), aki bejut a csoportkörbe, és ott hatból hatszor elverik.
Ha azonban valaki a gazdaságilag közepesnek számító országokból elkapja a fonalat, mint például idén a portugál Benfica és az olasz Napoli, amelyek a pályán elért eredményeikkel kerestek máris 33-34 millió eurót (12,4-12,8 milliárd forintot), az csupán a sportteljesítményével összeszedheti a költségvetése harmadát is. (Az egy másik kutatási téma lehet, hogy a legutóbbi Európa-bajnok Olaszország a világ öt legjobb bajnoksága közé tartozó Serie A-val és a majd 60 milliós lakosságával hogyan került a sportgazdaság második vonalába, de erre az egyik fő válasz az elaggott infrastruktúrája.)
Jelzi az első és második számú sorozat, tehát a Bajnokok Ligája és az Európa-liga (El) közti szakadéknyi különbséget, hogy a spanyol Villarreal is 33 millió eurónyi jutalmat kapott az előző évadban – csak ehhez meg kellett nyernie az egész El-t! Még egy nagy ugrás lefelé a harmadik számú verseny, az Európa Konferencia-liga (EKL), amelyiket az olasz Roma nyerte meg, 20 millió eurónyi (7,5 milliárd forintnyi) pénzdíjat gyűjtve általa. Ehhez képest az EKL idei legnagyobb esélyese, az angol West Ham a hazai bajnokságban, a Premier League-ben még kiesőjelöltként is olyan jól keres, hogy befér a kontinens 15 legnagyobb bevételű egyesülete közé, és ezt nyilván nem az EKL-ben szerzett 8 millió euró (3 milliárd forint) révén éri el, hiszen az a működési bevételeinek csupán 2,7 százaléka.
A különböző színvonalú és erősségű sorozatok, illetve az eltérő gazdasági szinteken álló országok, bajnokságok kereszteződésében áll a Ferencváros, az elemzés egyik példaklubja.
Az Európa-liga nyolcaddöntőjéből egy hónapja a német Leverkusen ellen kieső Fradi úgy került a külön is említett csapatok közé, mint annak a kategóriának az eminense, amely
gyakorlatilag jelentéktelen bajnokságból volt képes észrevehető európai eredményre, ezáltal pedig megkereste a költségvetése jelentős részét.
Az FTC a 2020–2021-es idényben a BL-ben szerepelt, amelyben összegyűjtött 18,5 millió eurót (7 milliárd forintot), a 2021–2022-es kiírásban pedig az El-ből ehhez hozzátett még 8,5 millió eurót (3,2 milliárd forintot), miközben a működési bevételeit összesen 25-30 millió eurósra (9,4-11,3 milliárd forintosra) becsülik. A nemzetközi porondon a mostani évadban 9,48 millió eurót (3,57 milliárd forint) gyűjtött. Szabados Gábor sportközgazdász szerint a zöld-fehérek éves költségvetése immár 15 milliárd forint körül lehet.
A dolgozat kitér arra is, hogy a földrész tíz legértékesebb játékoskeretét felvonultató csapatból már csak hat áll az európai színtéren – mindannyi a BL-ben –, továbbá a legértékesebb játékosok képzeletbeli álomcsapatai szinte ugyanannyiba kerülnének, amennyiben a még versenyben lévő klubokból, illetve a már kiesettekből válogatnánk össze a játékosokat: 1191–1075 millió euró e különleges összevetés végeredménye.
És hogy bezárjuk a kört: a Football Benchmark összesítése szerint a tíz legértékesebb játékoskerettel rendelkező klubból négy jutott el csupán az idei negyeddöntőkig a Bajnokok Ligájában, nekik ráadásul sikerült egy ágra kerülniük, úgyhogy a német Bayern, az angol Chelsea és Manchester City, illetve a már említett Real Madrid sztárjai hadakozhatnak egymással – a City és a Bayern éppenséggel ma este találkozik Manchesterben.
Érdekesség, hogy a szintén Európa legnagyobb csapatai közé tartozó angol Arsenal és spanyol Barcelona már a második számú Európa-ligából is kihullott, az itt megmaradt két legnagyobb, az olasz Juventus és az angol Manchester United pedig szintén ugyanarra az ágra került a negyeddöntő sorsolásakor – szóval, a sok pénz sem garantálja a végső sikert.
Másodszor is kikapott a Leverkusentől és kiesett az Európa-ligából a Ferencváros labdarúgócsapataNem jött össze a bravúr az FTC-nek, német ellenfele a továbbjutásért több mint 700 millió forintot kapott. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.