Vasárnap délután tesztelik az Egyesült Királyságban az új, vészhelyzetre figyelmeztető mobilrendszert, ám jelen állás szerint a gyakorlattal több a probléma, mint a haszon.
Eleve ijesztőnek tűnik, hogy az összes mobileszköz és táblagép akkor is rezegni is hangoskodni fog, ha egyébként csendes üzemmódra van állítva, mert a távolból felülírják-e beállításokat – ha már egyszer vészhelyzetre figyelmeztetnek, ugye.
Az eszközök képernyőjén felvillan majd a sablonüzenet,
miszerint „Ez az Egyesült Királyság kormánya vészhelyzeti üzenetküldő rendszerének a tesztje, amely akkor figyelmeztet, ha rendkívüli áradás, tűz vagy más extrém időjárási körülmény fenyeget. Valós veszély esetén kövesse az utasításokat a saját és mások épsége érdekében! Ez most csak egy teszt, nincs további teendő.”
Kritika annál több.
A 22 millió fontos (9,4 milliárd forintos) költségen túli első probléma az időzítés, mert a helyi idő szerint 16.30-kor (magyar idő szerint 17.30-kor) kezdődő Manchester United–Brighton labdarúgó FA-kupa-elődöntő elől kitértek a gyakorlatozással, a délután hármas (a mi időnk szerint négyes) időpont sem jó, mert két Premier League-focimeccs is zajlik ekkor, azaz
több mint százezer néző mobilja szirénázik majd egyszerre a Bournemouth–West Ham és a Newcastle–Tottenham rangadó második félidejének kezdetén,
és ha valaki itthonról, a kanapéról nézi e meccseket, az is elkaphatja a különleges kakofóniát. Hasonlóan szürreális jelenségre lehet számítani Londonban, ahol a híres maratoni utolsó befutói még a pályán lesznek ekkor, továbbá a kora délutáni színházi előadások is zajveszélyeztetettek.
Ezenfelül probléma, hogy miként reagálnak a technikailag bizonytalanabb idősek, illetve, akik a vasárnap délutáni csendes pihenőjüket töltik vagy éppen a volánnál ülnek, amikor a semmiből elkezdenek vijjogni körülöttük a kütyük, ráadásul 10 másodpercig nem is hagyják abba.
Jogvédő szervezetek arra is felhívták a figyelmet, hogy ez a teszt pluszveszélyeket rejt azok számára, akik bántalmazó kapcsolatban szenvednek otthon, és talán a szekrény mélyére rejtett, lenémított telefonjuk az életbiztosításuk, most pedig ez is elkezd kiabálni.
Egyetlen módja van ennek elkerülésének, ha a tulajdonos előre, szánt szándékkal belép a telefonja/tabletje beállításaiba, kiiktatja a vészhelyzeti értesítéseket vagy nemes egyszerűséggel kikapcsolja az eszközt. Mindez azonban aligha lehet célja egy kormányzati, elvben a lakosságot védő intézkedésnek.
Amúgy csináltak már hasonló tesztelést Amerikában, Kanadában és Japánban, de például Hawaiion 2018-ban véletlenül ment ki egy figyelmeztetés, hogy „ballisztikusrakéta-veszély” van, és „ez nem gyakorlat”, a frászt hozva mindenkire, aki elhitte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.