A „Makó Jeruzsálemtől” viszonylat sem érzékelteti, milyen távol áll Magyarország és Kanada jégkorongja, azonban ma este, az MVM Dome-ban mégis megnézhetjük, mekkora különbséget jelent 18 hely a világranglistán, vagy hogy a tengerentúli kerettagok többet keresnek, mint amennyi taopénz áramlik a teljes magyar hokiba – pedig az sem kevés.
A két válogatott egymással játssza utolsó felkészülési mérkőzését az „elit” világbajnokság előtt, amely a világ 16 legjobb férficsapatának versenye. Kanada 27-szer lett aranyérmes, míg a mieink harmadszor szerepelhetnek ilyen magasan egyáltalán, mióta bevezették a jelenleg is érvényes divíziós szisztémát. Már ez jelzi, hogy teljesen más léptékű a két ország hokija, amit számos egyéb mutató aláhúz, az egyik különlegesség, hogy odaát majd’ kétszer annyi fedett jégpálya található, mint nálunk felnőtt férfijátékos…
Alább néhány további számszerű példa:
Ezekből a legtöbbet meséli talán, hogy mióta a jelenlegi magyar kormányzat stratégiai ágazattá minősítette a sportot, temérdek pénz került a jégkorongba is, mégsem vethetők össze a lehetőségek.
2011 és 2021 között csak a taóból 78,4 milliárd forint áramlott a magyar hokiba,
és mára tízmilliárd fölé kúszott az éves vonatkozó összeg. Ám még ez is semmiség ahhoz képest, hogy a kedd este az MVM Dome jegére kikorcsolyázó vendégcsapat játékosai összesen 14 milliárd forintot keresnek évente!
A legjobban fizetett közülük a 34 éves Milan Lucic, aki nemcsak annak örülhet, hogy 2011-ben bajnok lett a világ legjobb bajnokságában, az amerikai–kanadai NHL-ben, hanem annak is, hogy az idén nyáron lejáró szerződése értelmében idényenként 5,25 millió dollárt (1,8 milliárd forint) kapott a Calgary Flamestől, és ez még csak az alapfizetés, a bónuszok nincsenek is benne.
Az NHL-ben 750 ezer dollár (253,8 millió forint) az éves minimumfizetés – ennek nagyjából a tizedét viszi haza a Magyarországon legjobban kereső hokis, akinek éves fizetése 80 ezer euró (30 millió forint) körüli.
Honfitársaink közül ennél csak az északi-nyugati légiósok kereshetnek jobban, ám belőlük csak kettő van, a Svédországban játszó Galló Vilmos, illetve a Finnországból a vb után Németországba igazoló Sebők Balázs.
Idevehetjük azt is, hogy a hazai bajnokságot, az ob I-et is magába foglaló magyar–romániai közös sorozat, az Erste Liga idei bajnokának, a Gyergyói HK-nak az éves költségvetése 2021–2022-ben 1,3 millió euró (484 millió forint) volt.
Egyébként a vb-re nyilvánvalóan a végső győzelem szándékával utazó, a sportág legjobbjának számító Kanada nálunk verte fel edzőtáborát, mert ehhez kellően színvonalasnak találta a csarnokot és Budapestet is, ami sportszakmai, infrastrukturális és turisztikai dicséret egyszerre.
A tengerentúli küldöttség pénteken érkezett hozzánk, és a szerdai elutazásig az MVM Dome-ban készül, amelyet NHL-szintű arénának minősítettek a játékosai, a jégminőséggel is elégedettek voltak, habár kissé puhának, ezért lassúnak találták.
Általánosságban viszont semmi panasz a csarnokra, ami 115 milliárd forintnál is többe került, cserébe meg lehet itt rendezni június elején a női kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntőjét is
– két magyar klubbal, a Győrrel és a Ferencvárossal –, nyáron itt koncertezik majd Tom Jones is.
Múlt hét csütörtökön, a jégkorong itteni bemutatkozásán 7363-an voltak Szlovénia ellen, mára ennek a duplájánál is többet várnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.