Egyszerűbb lenne az élet, ha ez a jégkorong-világbajnokság itthon lenne. Tavaly ilyenkor a magyar és a szlovén férfiválogatott kéz a kézben jutott fel a divízió 1/A-nak hívott másodosztályból az elitbe, amely vb-jének rendezési jogát olyan nemzeteknek adja csak a Nemzetközi Jégkorong Szövetség, amelyek stabilan a legjobbak között szerepelnek, hogy a 16-os résztvevői létszámból ne kelljen egyet-kettőt a gyengébb, de a rendező jogán automatikusan részt vevő országra pazarolni. Alapesetben tehát a mieinknek nincs esélye a rendezésre, hiszen még sosem sikerült megragadniuk odafönt, azaz nem számítunk stabil tagnak.
Csakhogy az orosz–ukrán háború miatt Szentpétervártól elvették a 2023-as rendezési jogot, a hirtelen gazdátlanná váló tornára pedig Budapest és Ljubljana bejelentkezett
azzal a háttérgondolattal, hogy most kivételesen úgyis mindkét csapat az elithez tartozik, megrendezi a vb-t, amelyen a saját jogán (is) részt venne, aztán nyugodtan ki is eshet, semmiképp sem okozva gondot a jövő évi ügymenetben.
Ám idehaza nem született meg a kormánygarancia, amely a pályázat feltétele, így helyettünk (és a szlovénok helyett) Finnország és Lettország a beugró házigazda.
Az nem változott, hogy magán az eseményen azért ott lehetünk, ez pedig szintén nagy szó, mert amióta bevezették a divíziós szisztémát, mindössze harmadszor fordulunk meg az elitben. 2009-ben Svájcban, 2016-ban Oroszországban versenyeztünk, először csakis vereségekkel, másodszor legalább már egy győzelemmel zártunk, viszont ugyanúgy kiestünk. Most tehát adott a cél, a bennmaradás, ám ez nem lehet elvárás, mert nagyon kevés mutatónk üti meg a legjobbak szintjét.
JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG A magyar válogatott programja |
Persze, azt kevesen mondhatják el magukról a nemzetközi jégkorongban, hogy közvetetten állami pénzből annyit kapnának, mint Magyarországon, ahol csak a TAÓ-ból 2011 és 2021 között 78,4 milliárd forint áramlott a hokiba, jelenleg pedig már 10 milliárd feletti az éves bevétel. Ugyancsak feljavult az infrastrukturális helyzet, elvégre
van már 57 fedett jégpályánk, a gyerekszám is meglódult, csak hozzáértő edzőből van kevés.
Ez utóbbin igyekszik javítani, hogy tavaly a jégkorongot is bevonták az állami sportakadémiai rendszerbe, ám ennek a mostani vb-n még nyilván mérsékelt a jelentősége.
Annak inkább lehet, hogy ugyan nem a határainkon belül, de nagyon sok honfitársunk támogatja majd a csapatot a helyszínen, mivel a finn szervezőbizottság előrejelzése szerint a harmadik legnagyobb utazócsoport a miénk.
Szeretnénk minél több magyar drukkert vendégül látni Tamperében: a legtöbben a szomszédos Svédországból jönnek, a második legtöbben Németországból, a lista harmadikja pedig Magyarország
– nyilatkozta a Világgazdaságnak márciusban az szervezőbizottság főtitkára, Heikki Hietanen.
Elmondta azt is, hogy az állami támogatás nélküli vb-büdzsében
14 millió eurós (5,2 milliárd forintos) a rendezési költségkeret, és 80-90 milliós (29,7–33,4 milliárd forintos) bevétellel számolnak
– nagyjából ennyiről maradtunk le mi. Mindehhez az általánosságban is magas helyi árak is hozzájárulnak – különös tekintettel az ipari mennyiségben fogyó alkohol (sör) révén –, de a honfitársakra váró sokkot mérsékelheti, hogy a hazai infláció jóval közelebb hozta egymáshoz az összegeket, mint ahogy néhány éve kinéztek.
Hietanen hozzátette, hogy a mindennapokban kevéssé érezhető, mégis nyilvánvalóan aggasztó, ami Ukrajnában zajlik, kivált, hogy Finnországnak 1300 kilométeres határszakasza van Oroszországgal, ezért is várták, hogy a magyar parlament jóváhagyja a NATO-csatlakozási kérelmüket.
Mindenesetre a mieink a 2021 decemberében átadott Nokia Arenában játszanak majd, ahol hokimeccseken 13 500, koncerteken 15 ezer ember szórakozhat ultramodern körítésben.
Az utóbbihoz már hozzászokhattak a mieink a közelmúltban, hiszen a hazai, 115 milliárd forintnál is többől felhúzott, világszínvonalú MVM Dome-ban játszottak három felkészülési meccset, legutóbb kedd este a világ legjobbjának számító Kanadával – az a mérkőzés hangulatában és színvonalában is megfelelt annak, amit a vb-n várhatunk.
Lesznek hasonló kaliberű ellenfeleink is: az Egyesült Államok, Svédország és a házigazda Finnország ellen sem számíthatunk semmi jóra, ha valakik ellen, akkor a meglepetés erejében bízva a nyitómeccsen Dánia, majd a harmadik fordulóban Franciaország és az utolsóban Ausztria ellen lehet keresnivalónk.
Mindenesetre, akik nem utaznak el északra, itthon a tévében követhetik az eseményeket: a más közvetítési jogokért is versenybe szálló Sport TV ugyanis 25 csoportmeccset ad Tamperéből, közte magyar válogatott összes fellépésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.