Habár európai csúcsfutballként szokták emlegetni a Bajnokok Ligáját, a KÍ Klaksvík és a Ferencváros mai mérkőzése kapcsán nehéz lenne ezt a kifejezést használni. A két csapat ugyanis teljesen más kategóriába tartozik, szinte csak az a közös bennük, hogy mindketten megnyerték hazájuk bajnokságát. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) legfrissebb rangsorában a mi OTP Bank Ligánk a 19., miközben a feröeri pontvadászat fel sem fért a listára, ebből kiindulva akár lefutottnak is gondolhatnánk ezt a párosítást. Nincs ez másként a különböző sportági és pénzügyi mutatók esetében sem. A Fradi 49,25 millió euróra (18,68 milliárd forint) becsült játékoskerete például 18-szor többet ér, mint északi ellenfeléé (2,68 millió euró, 1,02 milliárd forint), továbbá az is beszédes adat, hogy amíg az FTC több mint 17 milliárd forintból gazdálkodik, addig a KÍ büdzséje még az egymilliárdot sem éri el (sőt, néhány éve 400 millióból majdnem ugyanoda jutottak, ahová a magyarok legutóbb: az Európa-liga csoportkörébe).
A közigazgatásilag Dániához tartozó, 1396 négyzetkilométer területű, körülbelül 53 ezer lakosú Feröer-szigetekre (jelentése: a juhok szigete) magyar állampolgár érvényes személyazonosító igazolvánnyal vagy útlevéllel léphet be, vízum nem szükséges. A 20.45-kor kezdődő meccsnek az ország második legnagyobb városában, az 5000 fős Klaksvík központi részén, Bordoy szigetén található Vid Djúpumyrar ad otthont. A műfüves centerpályával rendelkező aréna maximális befogadóképessége 1300 fő, este nagyjából 1100 szurkolót várnak. Leggyorsabban ide amúgy a fővárosból, Tórshavnból lehet eljutni autóval (45 perc).
Magyarország Koppenhágai Nagykövetsége Konzuli Hivatalának tájékoztatása szerint a falvakba vezető utak, alagutak rendkívül keskenyek lehetnek, ezért óvatosan, a körülményeknek megfelelően kell vezetni ezeken a területeken (városban 50 kilométer per órás, aszfaltos és murvás utakon pedig 80 kilométer per órás sebességkorlátozás van érvényben).
Feröer minden utazó számára biztonságos úti cél: bűnözés gyakorlatilag nem létezik, a szigetcsoport nappal és éjszaka egyaránt biztonságos, ezzel kiérdemelte a világ egyik legbiztonságosabb destinációjának címét. Az élelmiszerek és ételek biztonsággal fogyaszthatók, a csapvíz tiszta és iható. Nincsenek gyorséttermek, csak egy Burger King Tórshavnban, és jelzőlámpákból is csupán három van az egész államban.
A csapadék itt mindennapos, évente átlagosan 300 nap esik errefelé az eső, és úton-útfélen birkába lehet botlani, az 53 ezer feröerire ugyanis 80 ezer juh jut. A sportot és főleg a focit imádják a szigetlakók, a lakosság 11 százaléka igazolt focista, de a többiek is állandó jelleggel végeznek testmozgást. A kiszámíthatatlan időjárás ellenére a populáció 10-11 százaléka rendszeresen ott van a sportlétesítményekben. A helyi férfiak várható élettartama éppen ezért 80 év, míg a nőké 85. A legfontosabb foglalkozási ágak a halászat, az akvakultúra (főként lazac) és az idegenforgalom mellett a juhtenyésztés. A bálnavadászat a hagyomány része.
Az egy főre jutó GDP 2021-ben meghaladta a 61 ezer dollárt (21,08 millió forint), az éves átlagfizetés pedig a 320 ezer dán koronát (16,31 millió forint).
A leghosszabb nap az évben június 21-én van, amikor mintegy 20 órán keresztül van világos. További érdekesség, hogy időnként lezárják a szigeteket a turisták elöl, hogy a természet regenerálódni tudjon. Ilyenkor a helyiek az önkéntesekkel kiegészülve két hétig szemet szednek, javítanak, fejlesztenek.
Az 1904-ben alapított Klaksvík hússzoros feröeri bajnok, a nemzetközi porondon a 2020–2021-es idényben jutott a legtovább, amikor a második számú kontinentális kupasorozatban, az Európa-ligában (EL) főtábláért játszhatott, de alulmaradt az ír Dundalkkel szemben. A hírek szerint a lakosság 70 százaléka követte azt a találkozót.
A Klaksvík eddig kétszer találkozott magyar riválissal a nemzetközi színtéren, mindkét alkalommal az FTC ősi riválisával, az Újpesttel. A lila-fehérek 1997-ben kettős győzelemmel búcsúztatták az akkor még UEFA Kupának nevezett sorozat első selejtezőkörében, majd 2002-ben az idegenben játszott döntetlen után hazai pályán 1-0-ra nyertek, és újfent kiejtették a feröerieket.
A 31 tagú, 25,1 év átlagéletkorú klaksvíki játékoskeretben kilenc a külföldi, és van közöttük brazil-dán kettős állampolgársággal rendelkező, sőt ghánai, de még szerb is – mindannyian amatőrök, azaz a munka mellett, után kedvtelésből fociznak.
És természetesen ott van magyar kapusedzőjük, Turi Géza is, aki a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet, az IFFHS szerint a világ legidősebb aktív futballkapusa lett az élvonalbeli bajnokságokat tekintve, amikor májusban 49 évesen és 64 naposan végigvédte a HB Tórshavn ellen 1–0-ra megnyert idegenbeli bajnokit. Az egykori zalaegerszegi 2006 óta él a szigeten családjával, és önkormányzati állása mellett a feröeri U19-es válogatott kapusedzője is egyben. Lánya, Turi Fanni 18 éves, és a Klaksvík női csapatának második számú kapusa, míg fia, Turi Dávid 21 esztendős, és a negyedik helyen álló Vikingur labdarúgója.
Ami pedig a Klaksvík állományának piaci értékét illeti,
a 31 éves középpályásuk, Hallur Hanson és a 28 esztendős védőjük, Patrick da Silva a legértékesebbek a maga 300 ezer eurójával (113,88 millió forint), őket követi 28 éves középpályásuk, Luc Kassi és 28 esztendős középcsatáruk, Silver Gusias 200-200 ezerrel (75,92 millió forint), de 175 ezerre (66,43 millió forint) becsüli a Transfermarkt a csapatkapitány Jákup Andreasent és Árni Frederiksberget is.
Ha a Ferencváros sikerrel veszi az első selejtezőkörös párharcát, akkor a következő fordulóban a svéd BK Häcken vagy a walesi New Saints FC együttesével találkozik. A magyar bajnok azt a párharcot otthon kezdi majd július 25-én vagy 26-án.
A mai összecsapást az M4 Sport élőben közvetíti, a visszavágóra jövő szerdán, július 19-én kerül sor a Groupama Arénában.
A 2018-as, viszonylag gyors kiesés még „csak” 180 millió forintot hozott az UEFA pénzdíjából, ám a 2019 és 2021 El-csoportkör már 1,4-1,5 milliárdot, míg a legutóbbi nemzetközi menetelés pedig 3,7 milliárdot ér. A Ferencváros Labdarúgó Zrt. a tavalyi naptári évben 1,324 milliárd forintos nyereséggel zárt, amiben egyébként a már említett, 2022–2023-as évadhoz tartozó nemzetközi jutalompénzek még nincsenek is benne.
Modern története legjobb formájában van tehát a Fradi, tavasszal még a labdarúgás pénzügyeivel foglalkozó Football Benchmark is példálózott vele, mint olyan csapattal, amely viszonylag erőtlen bajnokságból képes látható európai teljesítményre, ezáltal kitermelve működési költségei nagyját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.