Miután kinyílt a nyári átigazolási ablak, és jobbra-balra szerződnek a játékosok Európa-szerte – például a magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik is Lipcséből Liverpoolba költözik –, másra figyel a nagyvilág, ezáltal csak kevéssé vert port, hogy Svájcban hazugságon kapták az ottani székhelyű Nemzetközi Labdarúgó-szövetséget. Ez amennyire nem meglepő, annyira fontos lehet a jövő miatt.
Azt persze aligha találnánk ki, hogy ki csípte nyakon a FIFA-t: a Svájcban a reklámokat felügyelő hatóság.
Márpedig a főhadiszállását Zürichben működtető fociszervezet fennen hangoztatta, hogy a tavaly tél elején Katarban rendezett világbajnokság karbonsemleges, amit nem lehet bizonyítani.
A fordulatnak közmegegyezéses definíciója sincs, ezzel pedig megsértették a vonatkozó szabályokat. Úgyhogy a reklámhatóság figyelmeztette a FIFA-t, hogy a jövőben tartózkodjon az ilyen kijelentésektől.
A döntést sokat üdvözölték, a FIFA fellebbezést lengetett be, a lényeg viszont, hogy az egész ügy milyen hatással lesz a jövőre nézve.
Az nem képezheti vita tárgyát, hogy a tavalyi vb minden korábbinál nagyobb szén-dioxid-kibocsátással járt, a FIFA álláspontja szerint viszont ezt ellensúlyozták például faültetésekkel. Csakhogy a mostani vizsgálat szerint nem bizonyítható ezek megtörténte, főleg nem a mértékük. Ugyanerre a megállapításra jutott a Carbon Market Watch nonprofit klímaellenőrző társaság még a torna idején, és más tényellenőrző szervek is.
Egy másik környezetvédő csoport, a FIFA elleni vizsgálatban panaszos Fossil Free Football (FFF) munkatársa, Frank Huisingh szerint azért fontos a határozat, mert a fociszervezet többé nem bújhat a karbonsemlegesség védőpajzsa mögé, hanem valós környezetvédelmi intézkedéseket kell hoznia, megszakítani például az együttműködést olyat környezetszennyező vállalatokkal, mint a QatarEnergy vagy a Qatar Airways.
A következő lépés az lenne, hogy ténylegesen csökkenjen a vb-k kibocsátása. Erre réges-rég szükség volna, talán a mostani döntés rászorítja a FIFA-t, hogy végre cselekedjen is
– mondta Huisingh.
A holland szervezet javaslatokat is tett, hogy mivel lehetne csökkenteni a környezeti terhelést a nagy futballesemények kapcsán, három pontba szedték, mik volnának a főbb teendők:
Véleménye alátámasztására az FFF ki is számolta, mennyivel lett volna csekélyebb a szén-dioxid-kibocsátás, ha az idei európai klubsorozatok döntőire nem az évekre előre kijelölt helyszíneken, hanem a fináléba bejutott csapatok földrajzi elhelyezkedését figyelembe véve optimális lokáción került volna sor.
Az nyilván kérdéses, hogy milyen hangulatú lenne egy nagy torna a világ minden tájáról összesereglő szurkolótáborok nélkül, vagy hogy mennyire tűnik megvalósíthatónak, hogy például a Bajnokok Ligája fináléjának az elődöntők utáni három hétben találjanak házigazdát.
Viszont arra figyeltek a modellezésnél, hogy európai kupadöntőre alkalmas méretű stadion legyen az alternatíva, így például az idén májusban Budapesten,
a Puskás Arénában rendezett Európa-liga-döntőnek a Roma és Sevilla részvétele miatt Marseille lett volna az idealizált helyszíne.
Az természetesen markáns különbséget jelent, hogy a közelebbi helyszín azért is fontos, mert így a repülős odautazás kiváltható lenne vasúti közlekedéssel, ami önmagában is környezetbarátabb, kivált, ha kisebb távolságot kell megtenni – és így nyilván repüléshez mért időveszteség mérséklődne, amire nem tért ki a tanulmány.
Az FFF összegzése szerint csak az európai kupadöntők ilyesfajta optimalizálásával 95 százalékkal lenne csökkenthető az utazó szurkolók karbonlábnyoma, ami működő példát mutathatna a nagy válogatott-tornáknak, így az Európa-bajnokságnak és a kiindulópontunkat adó világbajnokságnak. A javaslat szerint mivel a játékosok is évek óta panaszkodnak a túlterhelésre, legyen kisebb a versenyek mezőnye, kisebb a rendezési terület is, azon belül pedig főleg vasúttal közlekedjen mindenki.
Mindezek után a valóságban a FIFA által megreformált klubvilágbajnokságra az eddigi 7 helyett 32 csapat lesz hivatalos, és 10 nap helyett egy hónapig tart majd a torna.
A 2026-os világbajnokság pedig minden idők legnagyobbja lesz a 48 csapatos mezőnyével és hatalmas földrajzi területével,
hiszen először a történelem során három ország, Kanada, az Egyesült Államok és Mexikó hármas együttműködésben rendez, ezáltal Vancouvertől Monterreyig, a keletitől a nyugati partig lesznek meccsek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.