A nyár végén még a váratlan, ugyanakkor nemzetegyesítő focisikereknek örültek Izraelben – a hét végén azonban már a bajnokság meccseit sem rendezték meg, a külföldi játékosok és edzők menekülnek, sőt már sportolóhalált is fel kellett jegyezni a hirtelen kitört háború nyomán.
Az értelmezési tartományt kijelöli, hogy Izrael sportszövetségei nem a földrajzilag logikus ázsiai, hanem az európai regionális szervezethez tartoznak, hogy a sportolók így kisebb eséllyel kerüljenek szembe olyanokkal, akiknek az országa nem ismeri el Izrael létjogosultságát, ezért nem is állnának ki a mérkőzésre.
Így van ez a labdarúgásban is, amely természetesen a legkedveltebb sport Izraelben is, és az elmúlt nyarak a némileg váratlan fellendülésről szóltak.
A 2023-as sikereket a 2022-es alapozta meg: tavaly az U19-es csapat ezüstérmes lett a korosztályos Európa-bajnokságon, ezzel pedig az ország kvalifikálta magát az idei U20-as világbajnokságra – amelynek a története leírja Izrael kényes helyzetét a nemzetközi sportéletben.
A tornának a muszlim többségű Indonézia volt a kijelölt házigazdája, amely nem tart fent diplomáciai kapcsolatokat Izraellel.
Dzsakartában még tüntettek is, hogy a kormány tiltsa ki az izraeli csapatot, Bali kormányzója levélben kérte ugyanezt.
Minderre válaszul a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elvette Indonéziától a rendezés jogát, és Argentínának adta.
Az izraeli fiatalok tehát Dél-Amerikában remekeltek, az elődöntőig jutottak, és habár ott elbuktak, a bronzérmet megszerezték – három arab nemzetiségű játékossal a keretben.
Ez a legkevésbé izraeli válogatott Izraelben
– szólt egy szalagcím, de a legjobb értelemben. A kollégák arra utaltak, hogy a fiatal focisták heterogén összetételben is eredményesek, ezáltal összehozzák a nemzetet – a tévénézők 23 százaléka a meccset választotta, ez volt a legnézettebb műsor aznap –, és reményt adnak a jövőre, méghozzá nemcsak a sporton belül, hanem tágabb értelemben is.
Néhány héttel később az U21-es csapat is a legjobb négybe jutott a korosztályos Eb-n, ezzel pedig Izrael kvótát szerzett a 2024-es olimpiára. Márpedig nagyon rég, az 1970-es világbajnokság óta nem járt nagy tornán a fociválogatott – a történelmi távlatokat jelzi, hogy akkor még nem is az európai, hanem az ázsiai regionális szövetséghez tartozott az Izraeli Labdarúgó-szövetség is.
Az azóta eltelt több mint fél évszázadnyi időben néhány selejtezős győzelmet leszámítva nem volt minek örülni. A fentebb említett utánpótlássikereken túl azonban a felnőttválogatott is javul: a Nemzetek Ligája B-divíziójában az első helyen zárt a csoportjában, ezzel pedig feljutott a Magyarországot is magába foglaló A-divízióba, azaz a következő kiírásban már a 16 legjobb csapat között versenyezhet.
Ez a B-divíziós csoportgyőzelem arra is jó, hogy ha a normál selejtezősorozatból nem tudna kijutni a 2024-es Európa-bajnokságra, az NL-csoportelsősége révén a pótselejtezőn mindenképp részt vehet.
Feltéve, hogy a válogatott le tudja majd játszani a meccseit akár otthon, akár semleges helyszínen – a hirtelen kitört háború nyomán ugyanis leállt a sportélet Izraelben.
A focibajnokság hétvégi fordulóját elhalasztották, és az Európai Labdarúgó-szövetség is bejelentette, hogy a hétre és a jövő hétre kiírt felnőtt és korosztályos Eb-selejtezőket is később játsszák le.
Nemcsak a legnépszerűbb labdarúgás eseményeit függesztették fel, mert például a kosárlabdában a Maccabi Tel-Aviv és a Hapoel Tel-Aviv sem játszotta le az európai kupamérkőzéseit, pedig a Maccabi nem is otthon, hanem Milánóban lépett volna fel. Egy harmadik kosárcsapat,
a Hapoel Beer Sheva már azt is közölte: nemcsak engedélyezi a légiósainak, hogy azonnali hatállyal elhagyják az országot a családjaikkal együtt, hanem segít is mindebben.
Hasonlóan jár el öt labdarúgóklub is, tehát ugyanaz történik, mint az orosz–ukrán háború kitörésekor: menekülnek a külföldi sportolók.
Brit sajtóértesülések szerint például a bajnokságban listavezető Maccabi Tel-Aviv vezető- és másodedzőjét, az ír Robbie Keane-t és Rory Delapet egy pánikszobában rejtették el a harcok kezdetekor, azóta pedig már kimenekítették őket Görögországba.
Akad egy magyar játékos is az izraeli labdarúgó-bajnokságban: a csatár Koszta Márk szeptember 26-án ünnepelte a 27. születésnapját, 30-án megszerezte idénybeli első gólját a Maccabi Bnei Rainában – a most hétvégi fordulót viszont már nem játszották le.
Éppen most regisztráltam a konzuli védelemre, hogy ha romlana a helyzet, akkor tudjak segítséget kérni. Láttam, hogy sok magyart már hazavittek, persze nekik azért veszélyesebb és sürgősebb volt a helyzetük, de most már én is kapcsolatba léptem a konzulátussal
– nyilatkozta Koszta Márk a Csakfoci.hu-nak. Hozzátette: ő a békésebb északi részen tartózkodik, ráadásul a barátnője itthon van, de a napokban próbál ő is hazajutni.
A veszély mértékére jellemző, hogy tragikus hír is van a sport vonatkozásában: a Hapoel Tel-Aviv megerősítette, hogy egykori játékosa, Lior Assolin a háború egyik első áldozata lett, amikor a 43. születésnapját az egyik megtámadott településen ünnepelte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.