Miközben mindenki más tömi magába a karácsonyi menüt, vannak, akik ilyenkor is teljesítőképességük maximumát adják, pedig nem lenne feltétlenül indokolt. Mert ellenben például a nélkülözhetetlen egészségügyi szolgáltatásokkal, a focival éppenséggel lehetne várni az ünnepek utánig – csakhogy Angliában fordítva ülnek a lovon: ekkor a legzsúfoltabb a labdarúgóprogram!
Természetesen a Boxing Dayre időzített meccsnapot indokolják a pénzügyi mutatók is.
Egyrészt rekordösszegért keltek el a PL közvetítési jogai, másrészt az utolsó már lezárt, 2022–2023-as idényben a PL nyolc csapata generált több mint egymillió fontos bevételt mérkőzésenként, ráadásul az éllovas Manchester United hajszál híján négymillió fontot zsebelt be meccsenként!
Ez persze szoros összefüggésben áll azzal, hogy a United stadionja a legnagyobb a mezőnyben, márpedig több férőhelyre nyilván több jegyet lehet eladni, márpedig a tikettek a meccsnapi bevétel legnagyobb hányadát adják. A többi az evés-ivásból és a merchandisingból jön.
Aligha jelent meglepetést, hogy a vonatkozó listán a hagyományos nagycsapatok sorakoznak a United mögött, ám érdekességekre azért már lehet bukkanni itt. Mert például Manchester másik klubja, a klub-világbajnokságot a minap megnyerő City 2015-ben bővítette az arénáját, sőt, bevezetett egy VIP-szolgáltatást is, amelyben évi 15 ezer fontért (6,6 millió forintért) egy úgynevezett vendégfolyosóról közelről nézhetik, amint a játékosok kiszaladnak a pályára. Ezzel a prémiumlehetőséggel és a bővítéssel tíz év alatt 184 százalékkal nőttek a jegybevételek.
Hasonlóan cselekedett Szoboszlai Dominik klubja, a Liverpool is, amely 2016-ban upgrade-elte a főlelátóját további nyolcezer helyet nyerve, ráadásul felújította a márkaboltját és a szurkolói zónáját is, így 63 százalékkal nőtt a jegybevétele.
Mindannyiuknál nagyobbat dobott viszont a Tottenham, amely már akkor megnégyszerezte a jegybevételét, amikor új stadionja építése idejére átköltözött az ország legnagyobb stadionjába, a 90 ezres Wembley-be. Azóta pedig elkészült a saját hipermodern otthona, amely a legjobb kiszolgáló létesítményekkel rendelkezik Nagy-Britannia-szerte.
Mindeközben a listavezető Manchester United bevételei szinte stagnálnak, a legutóbbi évtized alatt 1445 fontról (635 forintról) csupán 1488 fontra (654 ezer forintra) emelkedtek nézőnkénti átlagban, aminek nyilvánvaló oka, hogy a tulajdonos amerikai Glazer család egy fityinget sem szán nemhogy a fejlesztésre, az állagmegóvásra sem, így a legendás Old Trafford teteje beázik az esőben.
Ám ettől még ott is és az ország más tájain is központi elfoglaltság a meccsre járás december 26-án. Ez ráadásul nem korlátozódik az élvonalra, mert a negyedosztályban is fociznak karácsonykor, méghozzá elképesztő érdeklődés mellett: a Covid előtti utolsó évben, 2019-ben a stadionkihasználtság mértéke Boxing Dayen meghaladta a 97 százalékot!
Ezt már más nemzetek is megirigyelték.
A Boxing Day PL-rekordjai
|
Olaszország 2017-ben tesztelte, 2018-ban élesben nyomott le meccseket karácsonykor, de nagyon nem jött be.
Itáliában ugyanis hagyományosan a karácsony előtti utolsó hétvégén szoktak még focizni (idén 23-ára tették a vonatkozó fordulót), aztán legközelebb vízkeresztkor, január 6-án, vagy ha muszáj, beiktatnak egy napot szilveszter elé, de amúgy első a család. Így amikor kivételesen mégis rendeztek bajnokikat az ünnepnapokon, a nézőtéren alig lézengtek és a játékosok sem rajongtak az újításért, mivel ilyenkor szokták tartani a féléves regenerációjukat, aminek megvan a tudományos alapja.
Még a Premier League-ben is bevezettek már egy kéthetes hibrid rendszert, amelyben az egyik hétvégén a mezőny egyik fele, a következőn a másik fújhat egyet – de szigorúan januárban, az ünnepek után.
Az ugyanis kikezdhetetlen fociidőszak a szigeteken ősidők óta.
A viktoriánus korszakban azért vált meccsnappá karácsony utolsó napja – meg nagypéntek és húsvéthétfő –, mivel a munkásosztály akkor élvezhette kevés éves szabadnapja egyikét, így ráért a meccslátogatásra. Ráadásul akkor sokkal rosszabb körülmények várták őket otthon, mintsem a szabadban és közösségben, így a téli hideg és hó sem zavarta őket.
A Boxing Day elnevezés pedig onnan ered, hogy a fukar munkáltatók december 26-án legalább egy dobozkányi ajándékkal enyhítették a senyvedését azoknak, akiknek karácsonykor is dolgozniuk kellett – nyilvánvalóan értük.
Így viszont meghonosodott az állítólag 1833-ban már Charles Dickens által is lejegyzett Boxing Day kifejezés, ami összenőtt a focival – akár a hálaadás a tengerentúlon az amerikaifutball-bajnoksággal, az NFL-lel, vagy újév napjának szabadtéri mérkőzése az észak-amerikai jégkorongbajnokságban, az NHL-ben.
Azokat is nézi mindenki itthonról is – ugyanez a helyzet a Premier League-rangadókkal.
A karácsonyi időszak Premier League-meccseiDecember 26., kedd December 27., szerda December 28., csütörtök |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.