Tizenegy esztendővel azután, hogy Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette a tervezés megkezdését, nemcsak megnyitja kapuit Székesfehérváron az új multifunkcionális csarnok, az Alba Aréna, de a leendő fő műsorszám, a jégkorong is megmutathatja magát. Információnk szerint
április 19-én a tavaszi világbajnokságra készülő férfi jégkorong-válogatott játszik majd itt Norvégiával, ez lesz a csarnokban az első hivatalos sportesemény
– aztán a következő idényre beköltözhet a főbérlő Hydro Fehérvár AV19 klubcsapata is. A környező ipari parkhoz jobb megközelítést kínáló úthálózatot pedig már át is adták a forgalomnak.
Elég sokáig tartott, de lassan azért célba ér az Alba Aréna-projekt, azaz különféle elemeit a mindennapokban is használhatják a lakosok és a sportszervezetek.
A jégkorong-mérkőzésen hatezer, koncerten nyolcezer néző befogadására alkalmas csarnokra a város rendezvényszervezési szándékai mellett főleg a helyi hokicsapatnak, leánykori nevén az Alba Volánnak volt szüksége,
mivel jelenlegi otthona, az Ifj. Ocskay Gábor Jégcsarnok nyitott pályaként épült, azóta toldozták-foltozták, ám minden jó szándék dacára elmarad napjaink követelményeitől. Ráadásul a fehérvári hokisok egy friss kimutatás szerint a 104 vizsgált hazai sportcsapat között a 13. legnagyobb helyszíni érdeklődést váltják ki, a nem fociklubok közül pedig a negyedik legnagyobbat, csak a Szombathely kosarasai, valamint a Szeged és a Tatabánya kézisei előzik meg.
Továbbá a nézőszám stabil is, nem romlott egy kerek évtized alatt sem, márpedig Orbán Viktor miniszterelnök 2013-ban, a Szent István-emlékév alkalmából Székesfehérváron tartott kormányülésen jelentette be, hogy „a város terveket készít egy új többfunkciós jégcsarnok megépítéséről”. Ez a tervcsomag 2016-ra készült el félmilliárd forintból, a Market Zrt. 2018-ban nyerte el a feladatot 25,75 milliárdos ajánlattal, ám 2019-ben az elszabaduló építőipari árakra hivatkozva a kormány leállította a projektet.
2021-ben írták ki ismét a pályázatot, akkor újfent a Market nyert, immár 35 milliárd forintos ajánlattal, 2022 májusában azonban az MTI már azt jelentette: a tervek szerint 2023 végére elkészülő beruházáshoz a kormány 45,86 milliárd forintos támogatást biztosít a Modern városok program keretében.
Az utolsó időbeli jóslat bevált, tavaly novemberben már a jeget tesztelték az épületben, és habár a Magyar Jégkorongszövetség (MJSZ) a két hét múlva rendezendő olimpiai selejtezőre is az Alba Arénával pályázott, az engedélyeztetési eljárások túlmutattak a februáron, ezért a tornára végül Budapesten, a befogadóképességét tekintve feleakkora Tüskecsarnokban kerül majd sor. Ám, ahogy ősszel jelezték:
a tavaszi világbajnokságra való felkészülés során már tényleg útba ejtheti a válogatott az új csarnokot Fehérváron.
Székesfehérvár városa és a jégkorongszövetség meg is hirdetett tegnapra egy sajtótájékoztatót az Alba Arénába, amelynek témája „az Alba Aréna multifunkcionális sport- és rendezvénycsarnok avatóprogramja” – lett volna, mert az eseményt napközben lemondták.
Ettől függetlenül igaz, hogy április 19-én a Norvégia elleni meccsel avatják majd a csarnokot, habár a megerősítési igényünkre az MJSZ válaszként a lemondó e-mailben foglaltakat ismételte meg, azaz hogy később tájékoztat majd.
Mindenesetre a projektnek egyéb hasznosuló elemei is vannak, például a környező ipari parkot a Budai úttal összekötő új, három kilométeres bekötőútszakasz, amelyet a mellé telepített kerékpársávokkal, 50 cserjével és 125 facsemetével együtt a múlt héten már át is adtak a közlekedőknek.
Ez a 3,5 milliárd forintból megvalósuló fejlesztés a 7-es és 62-es utat köti össze, ami az ipari parkban működő 148 cég több mint négyezer dolgozója életét teheti könnyebbé.
A kapcsolódó közösségiközlekedés-fejlesztésről februárban dönt a város képviselő-testülete, és a tervek szerint ugyancsak áprilisban indulnak a járatok – tehát, ha minden jól megy, autóval, biciklivel és tömegközlekedéssel is el lehet majd jutni a csarnokavató hokimeccsre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.