Több mint nyolcmillió dollárért keltek el Michael Jordan bajnoki cipői. A hat pár cipőt a kosárlabda-legenda hat bajnoki döntőn viselte a 90-es években, és mindegyik döntőben ő kapta a legértékesebb játékosának járó díjat (MVP).
A cipőgyűjtemény a Dinasztia-kollekció nevet kapta.
A Nike Air Jordan cipők a Sotheby’s aukciósház árverésén keltek el 8 032 800 dollárért
Ez lett a második legdrágábban elárverezett Jordan-ereklye az 1998-as utolsó Chicago Bulls-döntőjében viselt meze után. Az a trikó 10,1 millió dollárért talált gazdára. Az eddigi legdrágább cipő, amely árverésen elkelt, szintén Michael Jordan nevéhez köthető. Az 1998-as döntő második meccsén viselt Air Jordan sneakere 2,2 millió dollárt ért meg valakinek.
A most kalapács alá került cipő gyűjtemény a következő sneakereket tartalmazza: Air Jordan VI (1991), Air Jordan VII (1992), Air Jordan VIII (1993), Air Jordan XI (1996), Air Jordan XII (1997) és a Air Jordan XIV (1998). Ezek közül a VI-os, VIII-as, XI-es és a XII-es surranókat dedikálta is Michael Jordan.
Érdekesség, hogy Michael Jordant a hat NBA-bajnoki címe és Legértékesebb Játékos díja (MVP) után mindig lencsevégre kapták úgy, hogy csak a fél lábán volt cipő. Ez a történet oda vezethető vissza, hogy a sztárt, első Bulls döntője előtt a csapat PR-vezetője arra kérte, hogy ha nyernek, akkor adja neki az egyik cipőjét emlékbe. A Chicago Bulls természetesen megnyerte a döntőt, és Jordan teljesítette is Tim Hallam kérést. Mivel MJ rendkívül babonás volt, így szokásává vált, hogy minden döntő után Hallamnak ajándékozta az egyik sneakerét.
Jordannal sem ért véget az aranykor – most a befektetők zsákolják a részvényeket az NBA-benAz amerikai kosárcsapatok ára az égbe szökött, úgy vásárolják fel őket a befektetők, mint az arab sejkek az európai topklubokat. A tavalyi bajnok, a Golden State Warriors már hétmilliárd dollárt érhet, a kosaras legenda, Michael Jordan pedig hárommilliárd dollárt kaszált a Charlotte Hornetsben meglévő többségi részesedésének eladásakor. |
A Nike Air Jordan cipők a legkeresettebb lábbeliknek számítanak. A 80-as évek első felében a Nike nem igazán tudott megragadni a kosárlabdapiacon, akkoriban a legnagyobb sztárok mind Converse vagy Adidas cipőt viseltek. A Nike-nak szüksége volt egy igazi sztárra, aki hírét viheti a lábbeliknek, de a már befutott játékosokat nem tudták megszerezni. Végül az akkor a Chicago Bullshoz kerülő Michael Jordanre eset a választásuk, aki feltörekvő csillag volt akkoriban.
Jordant nehéz volt meggyőzni, hogy a Nike-ot válassza, de végül aláírt egy öt évre szóló 2,5 millió dolláros szerződést, illetve az eladások utáni százalékot is kiharcolta magának.
Ezzel egyébként megreformálta a sportolói szerződéseket.
Az első Air Jordan különlegessége az volt, hogy egy igazi renegát sportruházat lett, hiszen a Nike nem törődött az NBA szabályzatával, amely előírta, hogy a játékosok cipői legalább felének fehérnek kell lennie. Ezzel szemben a Nike egy piros és fekete színekben pompázó sneakert álmodott meg, ami miatt minden meccset követően 5000 dolláros büntetést szabott ki a liga Michael Jordanre. A szerződés szerint azonban a Nike állta ezeket a büntetéseket, ami meg is érte neki, hiszen az állandó bírság egy rendkívül jó marketinget jelentett az Air Jordannek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.