Az egy főre jutó kibocsátás, a termelékenység kisebb mértékben nő, mint azt a rendelkezésre álló adatok alapján gondolnánk. Ez egyébként nem áll messze a Nobel-díjas közgazdász, Robert Solow híres mondásától, miszerint a technikai fejlődés mindenhol látható a termelékenységet kivéve. Persze van, aki ezzel vitatkozik, mind a két oldal mellett nyomós érvek vannak – jelentette ki Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója. Hozzátette, a 70-es évekhez képest ma 72-szer annyi kutatási kapacitás szükséges a technológiai fejlődés fenntartásához.
A digitalizáció minden ágazat termelékenységét átalakítja, a gazdaság minden területére hatással van. A technológiai fejlődés egyre szélesebb körben terjed el, míg a tévénél 25 évere volt szükség ehhez, addig az okostelefonoknál csupán 5 év volt ez az időszak.
A mezőgazdaság és az ipar termelékenysége ötszörösére nőtt 1960 óta, a szolgáltatásoknál viszont még duplázódást sem figyelhettünk meg, így a tercier szektor termelékenység növekedésében jelentős tartalékokat figyelhetünk meg.
Nem egyenlően hatott a digitalizáció, elsősorban a klasszikus, kékgalléros munkaerőt sújtotta a technikai fejlődés, míg a legalacsonyabb és a legmagasabb jövedelműek bére, a munkaerő lehetőségei emelkedtek. A korábban nem automatizálható munkakörök is kiválthatóak lesznek hamarosan, a legveszélyeztetettebb munkakörök jelenleg az adminisztráció és a jog területén vannak.
A legfontosabb alkalmazotti készségek a komplex probléma megoldó képesség, a kritikus gondolkodás és a kreativitás a digitalizált társadalmakban. Emellett Magyarországon elengedhetetlen a természettudományos képzés fejlesztése.
Az államnak is szerepe lenne: az adatvagyonból kinyerhető információt fel kellene használni, az új termékek alapja a big data és az adatbányászat lehetnek – fűzte hozzá Balatoni András.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.