Nagyon fontos a felnőttképzés a digitális képességek fejlesztése miatt – mondta Nikodémus Antal, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője a Magyar Közgazdasági Társaság budapesti fórumán. Hazánkban az emberek több mint felének nincs vagy alacsony a digitális képzettsége. A főosztályvezető szerint meghatározó az ipar 4.0 folyamat, ez támogathatja az egyik legfontosabb célt, hogy a honi cégek méretkategóriát váltsanak.
Magyarországon 162 ezer informatikus dolgozik, az IKT-szektor a GDP mintegy 13 százalékát adja, a teljes export 7,5 százalékát. A feldolgozóiparban megjelentek új szolgáltatások, például az automatizált logisztika, az adathasznosítás, a kooperatív kontrollált robotok, de a hazai tulajdonú cégeknél e tekintetben még nagy tartalékok vannak. Mindazonáltal a zalaegerszegi tesztpálya vagy a Műegyetem 5G-re épülő kísérleti mintalaborja már pozitív példa az ipar 4.0-ra, a digitális fejlesztésre.
Szalavetz Andrea, az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének tudományos tanácsadója utalt arra, hogy hazánkban az autóipar adja a feldolgozóipari termelés 30 százalékát és a feldolgozóipari export 37 százalékát. A kutató tíz autóipari vállalat vezetőivel készített mélyinterjút. A cégvezetők arról számoltak be, hogy az automatizáció, a robotizáció egyik célja a termelés növelése volt, a beruházások másik oka pedig az, hogy feszítő a munkaerőhiány. Egyetlen vállalatnál sem volt elbocsátás.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.