Egyre több vállalatnál látják úgy, hogy a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás lehet a megoldás a biztonsági kihívásokra, ám egy friss felmérés szerint a cégek felénél nem értik a két technológia közötti különbséget.
Az informatikai döntéshozók háromnegyede csodafegyverként tekint a mesterséges intelligenciára (MI) és a gépi tanulásra (machine learning – ML) az ESET felmérése szerint.
A leginkább az amerikai IT-vezetők tartják megmentőnek az említett technológiákat, 82 százalékuk látja bennük a megoldást a problémáira. A brit informatikai döntéshozók körében 67, a németeknél 66 százalék ez az arány. A válaszadók nagy része szerint az MI és az ML segíthetné szervezetüknél a fenyegetések gyorsabb felderítését és a reagálást (79 százalékuk jelezte ezt), illetve a válaszadók valamivel több, mint háromnegyede szerint megoldhatná a szakképzettségbeli hiányosságokat is.
Az elmúlt évben jelentősen megnőtt a mesterséges intelligencia kiberbiztonságban betöltött szerepéről szóló cikkek és közösségi bejegyzések száma, divatossá váltak az MI-hez és a gépi tanuláshoz kapcsolódó kifejezések. A technológiát övező felhajtás azonban félrevezető lehet a vállalatok és az informatikai szakemberek számára.
A mesterséges intelligencia egy gép, program vagy mesterségesen létrehozott tudat által megnyilvánuló intelligencia, a gépi tanulás pedig az MI egyik ága, amely a tanulni képes rendszereket foglalja magában.
Sajnos a felhasználók és a döntéshozók nagy része nem tudja, hogy pontosan mit takarnak a kifejezések, és a kutatásban részt vevők alig több, mint fele mondta, hogy szervezete teljesen érti a két technológia közötti különbséget. A felmérésből kiderült az is, hogy a kutatásban részt vevők jelentős része már ma is alkalmazza a gépi tanulást a saját kibervédelmében: a németek 89, az amerikaiak 87, a britek 78 százaléka jelezte, hogy végpontvédelmi megoldásaik ezt a módszert alkalmazzák.
Aggasztó azt látni, hogy az MI-t és az ML-t körülvevő felhajtás miatt milyen sok szakember tekint csodafegyverként ezekre a technológiákra. Az elmúlt évtizedekben alaposan megtanulhattuk, hogy nincs mindenki számára ideális megoldás, és néhány problémára nem létezik egyszerű válasz. Különösen igaz ez a kibervilágra, ahol akár percek alatt is megváltozhatnak a játékszabályok. Napjaink üzleti világában egyszerűen felelőtlenség egyetlen technológiára alapozni a védelmet. A gépi tanulás egy nagyon fontos és hasznos eszköz a kiberbiztonság területén, ám ez csak egy része lehet a szervezetek átfogó kibervédelmi rendszerének
– mutatott rá Béres Péter, az ESET IT-biztonsági termékeit forgalmazó Sicontact Kft. IT-vezetője. A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás esetében a marketinganyagokban megjelenő terminológia félrevezető és túlzó lehet, ami bizonytalansághoz, irreális elvárásokhoz vezet az informatikai döntéshozók körében is. A kiberbiztonság területén jelenleg valódi MI-megoldás nem létezik, az ML-technológia pedig egyáltalán nem új, hanem már régóta jelen van ebben a szegmensben. A gépi tanulás felbecsülhetetlen a mai kiberbiztonsági megoldások területén, különösképpen a kártevők keresésében. A kifejezés elsősorban a vállalatok védelmi megoldásaiba épített technológiára utal, a jól felcímkézett tiszta és a rosszindulatú minták megkülönböztetésének megtanulását jelenti. Az ilyen, gépi tanulásra épülő rendszerek villámgyorsan képesek elemezni és azonosítani a legtöbb potenciális fenyegetést, és proaktívan kezelik is őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.