A Microsoft kedden közölte, hogy egy az orosz kormányhoz köthető hackercsoport hamis honlapokat hozott létre, amelyek két konzervatív agytröszt, a Hudson Intézet és a Nemzetközi Republikánus Intézet weboldalait imitálták, illetve három szenátusi oldalt. A Microsoft többet nem árult el a hamis oldalakról.
A támadást feltehetőleg a Strontium (más néven: Fancy Bear vagy APT28) nevű csoport követte el,
amelyet Robert Mueller különleges ügyész az orosz katonai hírszerzéshez, a GRU-hoz tartozóként azonosított. Mueller szerint ők törték fel a Demokrata Párt levelezőrendszerét a 2016-os amerikai elnökválasztási kampány idején.
Néhány hete Claire McCaskill demokrata szenátor árulta el, hogy orosz hackerek sikertelen kísérletet tettek szenátusi számítógépes hálózatának feltörésére.
A 2016-os amerikai elnökválasztás előtt hasonló támadásokra került sor, amelyek célja amerikai hírszerzési tisztségviselők szerint azt volt, hogy Hillary Clinton demokrata elnökjelölt befeketítésével győzelemre segítsék a republikánusok üdvöskéjét, Donald Trumpot.
A jelenlegi hackertevékenység célja azonban nem valamelyik oldal segítése, hanem a demokrácia hitelének megtépázása
– hívta fel a figyelmet egy interjúban Brad Smith, a Microsoft elnöke. Szerinte egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy sikerült volna a hackerek kísérlete, és bárki is rákattintott volna a hamis honlapokra. Az oldalak felkeresésével az internetezők számítógépét feltörhették és megfigyelhették volna, illetve ellophatták volna adataikat.
Örülünk, hogy munkánkkal felhívjuk magunkra a rosszfiúk figyelmét
– mondta David Tell, a támadások egyik célpontjaként megnevezett Hudson Intézet szóvivője. Hozzátette, ez vélhetőleg azt jelenti, hogy eredményesek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.