Jókora meglepetéssel indult a telekommunikációs szektor által várva várt 5G-s frekvenciatender, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) ugyanis pénteken már az első körben kirostálta a Digit, mivel a romániai hátterű szolgáltató nem felelt meg a részvételi feltételeknek. A médiahatóság a Telenort, a Magyar Telekomot és a Vodafone-t vette árverési nyilvántartásba az ötödik generációs mobiltechnológia bevezetésének támogatására és a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatásokra alkalmas frekvenciák értékesítésére indított pályázaton, így csak a három nagy mobilszolgáltató vehet részt a 700, 2100, 2600 és a 3600 MHz-es sávokért folyó versenyen.
A HWSW szakportál értesülései szerint a Telenor egyik vezetője javasolhatta az NMHH-nak, hogy a jelentkezések elbírálásánál kizáró okként vegyék figyelembe a korábbi versenyjogi szabálysértéseket is. Ez a feltétel a 2014-es aukciós kiírásban szerepelt ugyan, a két évvel későbbi tender dokumentációjába viszont már nem került be. Az elmúlt időszakban egyedül a Digi gyűjtött be ilyen „fekete pontot” – az Invitel-felvásárlás kapcsán tavaly 90 millió forintos bírságot kapott a Gazdasági Versenyhivataltól a hatóság félrevezetése miatt –, tehát vélhetőleg ellene irányulhatott a lépés.
A Digi Communications N. V. erős hangú közleményben reagált, a társaság szerint „az NMHH döntése alaptalan és nem tisztességes”. Érvelésük szerint ugyanis a médiahatóság határozata „nem egyezik meg a pályázati kiírás feltételeivel, nem konkrét tényekre és alapos elemzésekre támaszkodik, feltételezéseken és olyan történéseken alapul, melyek csak hipotézis tárgyát képezik”. A társaság bejelentette, hogy minden elérhető eszközzel fellebbez a döntés ellen, és folytatja a magyar piacra vonatkozó terveinek megvalósítását.
„Hatalmas kudarc a Digi számára az NMHH döntése, a szolgáltatónak a hálózatfejlesztéshez kellettek volna az újabb frekvenciák, mobilszolgáltatása ugyanis még nem versenyképes. Most viszont úgy néz ki, több évig újabb frekvencia nélkül marad a társaság” – értékelte a helyzetet lapunknak Gaál Gellért, a Concorde részvényelemzője. A Diginek elsősorban a 700 MHz-es és 2100 MHz-es blokkokra lett volna szüksége, hogy országos lefedettséget szerezzen májusban elindított mobilszolgáltatásához, amely ennek hiányában korlátozottan működik. Gaál szerint a hír a piacvezető Magyar Telekom számára a legkedvezőbb, de a többi szereplő is sokat veszített volna a Digi jelentős mobilpiaci tényezővé válásával. Az új versenytárs erősödésétől tartott a piac, a mostani döntéssel ez a félelem kioltódhat – érvelt a szakértő.
A Telekom-részvényesek szempontjából pozitív fejleményként értékelte a döntést Cinkotai Norbert is, a KBC Securities vezető elemzője, szerinte azonban még korai lenne a Digi-offenzíva végét valószínűsíteni, mivel a korábban kitűzött piacnyerés egy része továbbra is reális lehetőség a vállalatnak. „Ettől függetlenül a Magyar Telekom részvényesei örülhetnek, a rövid távú hangulatjavulás pedig az árfolyamot is kimozdíthatja az utóbbi hónapokban látott tetszhalott állapotából” – vélekedett a szakember. A Magyar Telekom árfolyama 2,7 százalékkal 433 forintra erősödött pénteken kiemelkedő, közel 600 millió forint forgalom mellett, míg a bukaresti tőzsdén jegyzett Digi 1,3 százalékkal gyengült az NMHH-döntést követően.
Az 5G-tender a tartalmi vizsgálattal, majd – frekvenciasávonként – négy külön licitnappal folytatódik, az eredmény várhatóan október végén, november elején lesz nyilvános. A nyertesek tizenöt évig használhatják majd a frekvenciákat, ez az időtartam egy alkalommal öt évvel meghosszabbítható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.