Káoszhoz vezethet, ha az év végéig sem sikerül megállapodni egy nemzetközileg egységes digitális adóról – figyelmeztetett Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter a rijádi G20-csúcson a Reuters tudósítása szerint. A tárcavezető azzal érvelt, hogy az országok a saját kezükbe vehetik az irányítást, így
világszerte számos különböző, egymással akár ütköző helyi digitális adó jelenne meg, amely az európai technológiai vállalatoknak is versenyhátrányt okozhat.
Az ugyancsak a digitális adóharmonizációban érdekelt Egyesült Államok büntetővámokkal reagálna a főként az amerikai vállalatokat érzékenyen érintő egyedi szabályozásokra. Ez utóbbit Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter is megerősítette a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő szervezet hét végi szaúd-arábiai tanácskozásán, hozzátéve, hogy diszkriminatívnak tartják az amerikai vállalatokat célzó adókat.
Az európai országok egy ideje próbálkoznak az Amazon, a Google, a Facebook és társaik megregulázásával, ezek ugyanis kiterjedt gazdasági tevékenységük ellenére mostanáig kihúzták magukat a helyi közteherviselés alól.
Franciaország már tavaly tető alá hozta saját Google-adóját, amely a technológiai óriáscégek helyben megtermelt árbevételét sújtja 3 százalékos közteherrel. A spanyol kormány pedig a múlt héten bólintott rá a digitális adó bevezetéséről szóló javaslatra, amelynek értelmében a globálisan 750 millió euró, belföldön pedig 3 millió euró éves bevételű vállalatokkal ugyancsak 3 százalékos adót fizettetnének.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.