Évekkel ezelőtt a horvát árak igencsak kedvezőnek számítottak, leginkább annak fényében, hogy a Balatonon már sok esztendeje horror árakkal találkozhatunk – legyen szó szálláskeresésről vagy éttermi látogatásról. Bátran kijelenthetjük, hogy a szomszéd országban való „mindennapos élet” olcsóbbnak bizonyult a nyaralás alatt, mint a magyar tó környékén. Az elmúlt években azonban kezdenek durván elszabadulni az árak, s ezekkel legfőképpen bolti vásárláskor vagy éttermekben találkozhatunk.
Szaladjunk gyorsan végig azokon a költségeken, amik egy horvátországi nyaralás során érintenek minket.
A jelenlegi állapotok szerint Horvátországban drágább az üzemanyag, mint itthon, így mindenképp megéri teletankolt kocsival nekivágni az útnak.
A 95-ös benzin literjéért körülbelül 10,3 kunát kell fizetnünk, ami nagyjából 460 forintos árat jelent.
A drágább üzemanyagon kívül elsősorban az autópálya díjakkal kell számolni, amelyek jelentősen emelkedtek idén is. Letenyétől Zágrábig 47 kuna a díj ( kb. 2100 forint; 45 forintos árfolyammal számolva). Ha Zágrábból Isztria felé haladunk (Opatija, Lovran, Mošćenička Draga, Pula, Medulin) 77 kunával (3500 forint) kell számolnunk. Rabacra 100 (4500 forint), Rovinjba pedig 124 kunáért (5600 forint) juthatunk el.
Ha Zágrábtól Dalmácia felé vesszük az irányt, akkor Zadarig és Vir-szigetig 134 kunát (6000 forint), Biográdig 148 kunát (6700 forint) csengethetünk ki. Drágább kategóriának számít Trogir, ahova 186 kuna (8400 forint) a díj, Splitig 200 kuna (9000 forint), Dubrovnikba pedig 256 kuna (11 500).
Ha azt vesszük például, hogy az ember elutazik Budapestről Isztriára (mondjuk Abbázia környékére), akkor annak ára benzinköltséggel és a fentebb leírt autópályadíjakkal együtt oda-vissza 45 ezer forintba kerül.
Bár a pályadíjak összege soknak tűnhet, utazás közben tapasztalhatjuk, hogy a horvátok nem teszik zsebre az autózásért elkért összeget. Minden évben újabb szakaszokon találkozhatunk autópályával, sőt a régebbieket folyamatosan „újrahúzzák”, így szinte végig tükörsima utakon gurulhatunk le a tengerpartra. A horvátok tehát ezen a téren mód felett korrektek, ugyanis az új autópályaszakaszok mellett több, hegyi szakaszon is állandó építkezések zajlanak, így jövőre minden bizonnyal még gyorsabb és kényelmesebb lesz az autózás.
A legnagyobb drágulást az éttermi árakon tapasztalhatjuk. Nem véletlen, hogy a magyarok még itthon jól bevásárolnak és csurig pakolt kocsival érkeznek meg apartmanjukba, ahol a legtöbb esetben maguknak készítik el az ételeket.
Nézzük, az alapvető élelmiszerek mennyibe kerülnek jelenleg Horvátországban:
Az éttermi árak is szépen kúsznak felfelé. Egy átlagos étteremben egy három fős család körülbelül 9-10 ezer forintos számlára számíthat. Emeljünk ki néhány népszerű fogást:
Ezek az árak természetesen változóak, de azzal mindenképpen számolnunk kell, hogy a rendkívül népszerű és csodálatos
Rovinjban vagy Dubrovnikban például csillagászati áron adnak szinte mindent.
Egy liter ásványvízért például 14 kunát sem szégyellnek elkérni, a mošćeničkai 6 kunás fagyival ellentétben pedig az opatijai sétányon 12 kunát fizethetünk egy gombócért.
A horvát tengerparti nyaralás egyik legnagyobb problémája, hogy gyakorlatilag minden meredek, minden hegyen vagy dombon van, így nehézkes autó nélkül közlekedni, ezzel szemben viszont parkolóhely alig van, bárhova megyünk. A szemfülesek a kora reggeli órákban kifoghatnak közeli parkolókat, de egy nyaraláson kinek van kedve hajnalban kelni…
Átlagosan 6-7 kuna/óráért (270-315 forint) tudunk parkolni (igen, még a drága Rovinjban és Opatiján is), a napi díjas parkolókban pedig körülbelül 70-75 kunáért (3150-3375 forint) tehetjük le autónkat.
Aki nem szeretne a szúrós, hepehupás köveken feküdni, annak ajánlott a napágybérlés, amelyet szinte minden strandon változó áron adnak. Lehet találkozni 80, 100, 120 kunás napágyakkal is, amelyet általában szettben adnak (2 napágy+napernyő).
A strandokon általában nem túl jó üzlet ebédelni, ugyanis általában 10 százalékkal drágábbak az ételek, italok, mint a parttól pár utcával beljebb vagy feljebb lévő éttermekben,
és a minőség is hagy némi kívánni valót maga után. Ezeken a helyeken inkább a tömeg kiszolgálására fókuszálnak, mintsem az ízekre.
Mindent összevetve, a Balaton és Horvátország nagyjából egy kategóriában van már. A szállásárak sem sokban különböznek: Siófokon például egyáltalán nem különleges vagy felháborító, hogy már 120 ezer forint/hét egy kibérelt ház vagy apartman díja. Ennyiért már Horvátországban is simán találunk jól felszerelt, tiszta és jó helyen lévő szállást.
Anyagilag tehát egyetlen szempontból van különbség, hogy a horvát tengerpartra megyünk, vagy itthon maradunk a Balatonnál: az autós költségek.
Mert ugye sokkal olcsóbb leugrani pár ezer forintért a Balcsira, ha már úgyis rajta van az éves matrica az autónkon, mint súlyos tízezrekért tankolni a kocsiba, plusz még kifizetni a pályadíjakat is. Azt pedig nyilván mindenki maga dönti el, hogy a kristálytiszta, csillogó tenger látványa megéri-e a picit borsosabb árakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.