Összeomlott a turizmus, több ezer cég jövője, több tízezer munkahely került veszélybe. A 36 szakmai szervezetet tömörítő Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány (MTSZA) azonban csendben maradt. Mint Princzinger Péter, az alapítvány kuratóriumi elnöke a Világgazdaságnak adott interjúban kifejtette:
másokhoz hasonlóan teszik a dolgukat, de nem feladatuk a szakmai szövetségek helyett ellátni az érdekképviseleti feladatokat, viszont a szövetségek szövetségeként igyekeznek erősíteni az együttműködést a szövetségek között, és szakmai szolgáltatásokat nyújtani az ágazat szereplőinek.
Több programon is dolgoznak most is, ezek között van olyan, amelynek a haszna már rövid távon jelentkezhet, és olyan is, amelynek majd a járvány lecsengése után.
Évtizedes probléma például, hogy Budapest konferencia- és üzleti turizmusának nem volt szakmai és üzleti koncepciója. Még a járvány előtt tanulmányozták az európai nagyvárosok gyakorlatát, és úgy találták,, hogy egyszerűen pazarlás nem létrehozni az üzleti turizmus terén katalizátori szerepet játszó irodát, egy úgynevezett convention bureau-t, amitől nem forintokban realizálódó profitot várnak, hanem azt, hogy a szolgáltatók jó üzletekhez jutnak, segítve a válságból való kilábalást is.
Vannak, akik leírták már az idei évet, de Princzinger Péter lát arra esélyt, hogy az őszre halasztott, egymásra torlódó eseményekből, a „lepattanó labdákból” profitálni lehet Mindehhez szemléletváltozásra is szükség van, mostantól a kisebb üzleti rendezvényekért is érdemes harcolni – mondta. Megtudtuk, hogy nem álltak le a folyamatban lévő turisztikai fejlesztési projektek, hiszen azok forrása nem a hazai vendégforgalomtól függ. Ráadásul a kialakult helyzetre tekintettel a projektek irányító hatósága három hónappal meghosszabbította ezek záró határidejét, indokolt esetben további hosszabbítást is lehet kérni például a turisztikai attrakciófejlesztéseket támogató Ginop 7.1.9 és a térségi turisztikai destinációk pozicionálását célzó Ginop 1.3.4 programokban. Az előbbiben 900 millió, az utóbbiban 600 millió forint értékű szolgáltatással vesz részt a szövetségek szövetsége, a projektek teljes támogatási kerete 43 milliárd, illetve 4 milliárd forint.
Miután mindenki ki akar majd szabadulni a mostani bezártságból, amint lehet, ha a nyár közepén egy erős, a belföldi utazást ösztönző és az üzleti turizmust élénkítő, hatásos kampánnyal el lehet startolni úgy, hogy közben a légitársaságok is újra beindulnak, akkor megvan az esélye, hogy az újrakezdéstől számítva tíz hónap alatt elérje a korábbi szintet a turizmus. Az MTSZA elnöke hangsúlyozta, hogy felértékelődik az egészség, az egészség megőrzése, ez akár jelentős fellendülést is hozhat az aktív turizmus piacán.
A teljes interjú a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.