Precedens nélküli, soha nem látott méretű pénzügyi alapra, egy, az uniós költségvetésen alapuló új Marshall-tervre van szüksége az Európai Unió turizmusának – foglalta össze a szakbizottság és a tagállamok turizmusért felelős minisztereinek álláspontját Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa az Európai Tanács soros horvát elnöksége által szervezett videokonferenciát követően. A részt vevő politikusok kiemelték, hogy a turizmus nem csupán az egyik legjelentősebb ágazat az egyes országok nemzeti jövedelmének megtermelésében – Horvátországban például 17 százalékos a részesedése –, de számos más gazdasági szektorra is kihat a teljesítménye.
Ráadásul nélkülözhetetlen jövedelemforrást biztosít a helyi közösségeknek.
Hangsúlyozták azt is, hogy célszerű lenne az egyes tagállamok támogatási csomagjait, például a kedvezményes utalványokra (voucher) vonatkozó szabályozást harmonizálni, összegyűjteni a helyben kialakított megoldásokat, és az unión belül a legjobb gyakorlatokat (best practice) népszerűsíteni. A miniszterek ugyan nem jelölték meg a kilátásba helyezett pénzügyi alap összegét, ám egy nappal a hétfői konferencia előtt Eduardo Santander, az Európai Turisztikai Bizottság (ETC) portugál ügyvezetője nyilatkozott a lisszaboni Luza hírügynökségnek a kérdésről.
Az Európai Unió becslései szerint 255 milliárd euróval kellene a tagállamokat segíteni a szektor talpra állításában, míg további 120 milliárd euróval közvetlenül a vállalkozásokat kellene támogatni az újraindulás során
– mondta a szakember. Az ETC nem uniós szervezet, hanem 33 európai ország nemzeti turisztikai szervezetének brüsszeli székhellyel működő szövetsége.
Az ágazat összehangolt újraindítására utaló kitétel egyébként a német álláspont támogatásaként is értelmezhető. Vasárnap ugyanis Heiko Maas német külügyminiszter a Bild am Sonntag hetilapnak adott interjújában a szomszédos Ausztriát óvta az elhamarkodott intézkedésektől, miután Bécsben bejelentették, hogy megnyitják a határokat a cseh és német turisták előtt, illetve három síparadicsom is fogadhatja a vendégeket. Maas azzal érvelt, hogy elfogadhatatlan rizikóval jár a felelőtlen versengés ezen a téren. Ehelyett a német politikus szerint Európának egy közös kritériumrendszert kellene kidolgoznia az utazás szabadságához való gyors, de felelősségteljes visszatérésre. Ausztria mellett egyébként Csehország az a másik uniós tagállam, amely váratlanul határozott lépésre szánta el magát, ám a Moldva partján érdekes módon a kiutazóturizmust engedélyezték azzal, hogy visszatérni csak negatív teszt birtokában vagy 14 napos karantént követően lehet.
Németországra visszatérve,
Julia Klöckner agrárminiszter a falusi turizmust ajánlotta az üdülni vágyók figyelmébe,
hiszen – mint mondta – az egyszerre csupán egy-egy családot fogadni képes vidéki apartmanok lehetővé teszik a pihenést a biztonságos távolságtartás mellett is, míg a nagy szállodákban nehéz elképzelni például a reggeli svédasztalos étkezést némi tülekedés nélkül.
Olaszországban is mozgolódik már a turisztikai szakma, sőt Szicíliában még a tartományi vezetés is az ügy mellé állt.
Összeállítottak 54 millió eurós keretösszeggel egy kedvezménycsomagot, amely biztosítja, hogy minden harmadik hotelben töltött éjszakát a helyi turisztikai szervezet honlapjáról letölthető voucherrel lehet kifizetni. Emellett ingyenessé teszik minden múzeum és történelmi emlékhely látogatását, és még a repülőjegy árának a felét is átvállalják. Persze az akcióról tudósító New York Post szerint a szicíliai „Ciao” főként a bátor turistáknak szól.
Szicíliában 54 millió eurós kedvezménycsomagból finanszírozzák az oda utazóknak kínált kedvezményeket
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.