Pünkösddel startol a 2020-as turisztikai szezon belföldön, az ünnepi hosszú hétvégén több mint 150 ezer vendégéjszakát regisztráltak a szálláshelyeken – közölte a Magyar Nemzettel a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgató-helyettese.
Könnyid László elmondta: május végén robbanásszerűen növekednek az előzetes szobafoglalások, és kifejezetten kedvező kilátásokat mutat az év második fele az újraindult vidéki turizmusban, mivel idén a lakosság kétharmada a biztonság miatt magyarországi nyaralásra készül.
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgató-helyettese a belföldi turizmus mostanra időzített újraindulásáról elmondta: érezhető, hogy a jó idő érkeztével és a korlátozások megszűntével fokozódik az utazási lendület itthon, júliusra, augusztusra már szépen telítődnek a szállodák: előbbi hónapra 80 ezer, míg utóbbira eddig 72 ezer foglalás érkezett.
A rekordszintű évzárás után erősen indult az idei év, ehhez képest a vírus megjelenésének következtében a mélypont márciusban volt.
Május végén viszont már a márciusi foglalási arány négyszeresét érték el a belföldi szállodák, és láthatóan gyorsul a foglalások beérkezése a tanév végének közeledtével is – mondta Könnyid László.
A mostani hosszú hétvégén Balatonfüred, Siófok, Hévíz, Hajdúszoboszló a legkeresettebb pihenőhelyek a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban (NTAK) online látható előfoglalások szerint, alapvetően a Balaton vonzáskörzetébe utaznak el a legtöbben, ami előrevetíti a nyári tendenciákat is.
Kiemelte, hogy az adatszolgáltató központ adatai szerint nincs változás a már korábbi években is toplistás utazási területként jegyzett célpontok rangsorában. Sőt mint mondta, egyre inkább úgy tűnik, hogy nem hagy mély nyomot a vírus miatt sokkszerűen beállt tavaszi állapot, inkább csak átmenetileg bénította le a rekordidőszakot maga mögött tudó, tavaly a nemzetközi kínálatban is élenjáró magyarországi turizmust.
Az NTAK kimutatásaiból azt látjuk, hogy a vidéki Magyarországon ezen a héten már nagyon intenzíven nőttek a szálláshelyekre érkező foglalások. A fővároson kívüli enyhítések május eleji, miniszterelnöki bejelentése óta lényegében folyamatosan javul a belföldi szállások telítettsége, jelenleg naponta több mint kétezer foglalást regisztrálnak – mondta.
Újdonságként azt is megfigyelték, hogy egyre nagyobb a magyarok igénye az iránt, hogy olyan természeti tájakat, turisztikailag vonzó térségeket, településeket is megismerjenek, amelyeket eddig nem látogattak meg.
Ugyan látható, hogy közeli országokba is terveznének utazásokat, ám a külföldi desztinációkról is az alapján döntenek, hogy az adott ország miként kezelte a vírushelyzetet és most milyen körülmények várják ott az utazókat – részletezte Könnyid László legújabb trendeket.
Vagyis az lett a tipikus jellegzetesség a vírus után újraindult turizmusban, hogy a lakosság tudatosabbá vált, és alapvetően azt méri fel a nyaralás tervezésekor, hogy a járványügyi védekezésnek maradéktalanul megfelel-e a kínálkozó szálláshely egy adott térségben. Ez minden más szempontot is felülír, például a megszokott kényelmi szolgáltatásokkal szemben.
A versenyképesség új irányaihoz az is hozzátartozik, hogy az adott szálloda vagy panzió, magánszálláshely mennyire kezeli rugalmasan az utolsó pillanatban érkező vagy lemondott foglalásokat, illetve a turista például már arra is figyel, hogy a szobafoglaláskor milyen tájékoztatást kap a vírus elleni felkészültségről
– jelezte a szakember.
Úgy tűnik, leginkább a családosokban és a munkaerőpiacon már aktív, fiatalabb korosztály utazási kedve a legélénkebb, ezekben a rétegekben a legtöbb az előfoglalók száma. Emellett egyre nagyobb az igény a minőségi szolgáltatások iránt – jelezte Könnyid László.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.