Közös állásfoglalásban kérik a kormánytól az ágazati járulékkedvezmény meghosszabbítását a hazai turisztikai szervezetek – értesült a Világgazdaság.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége, a Magyar Beutaztatók Szövetsége, a Rendezvényszervezők Szövetsége és a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége szerint örömteli, hogy a koronavírus-járvány első hullámát kiválóan kezelte az ország, s a veszélyhelyzet elmúltával a nemzetgazdasági ágazatok termelése újra megindult, ám ahogy a válság eltérő mértékben érintette az egyes iparágakat, úgy a felépülés üteme is eltérő lehet.
A szakmai szervezetek a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának ülését követő kommunikációra emlékeztetnek, amelyen a jegybanki szakemberek jelezték: az exportra termelő ágazatok mellett a turizmus az a terület, amelyen még sokáig kell a teljesítmény komoly visszaesésével számolni.
A hazai idegenforgalmi adatokból jól látszik, hogy
a kereskedelmi szálláshelyeken tavaly eltöltött 31,5 millió vendégéjszaka fele külföldi vendégekhez kötődik,
ez az ügyfélkör ráadásul jelentősebb összegeket hagyott a szolgáltatóknál és a vendéglátóhelyeken. A határon átnyúló turizmust az uniós határok lezárásának feloldása ugyan segítheti, de a jelentősebb Magyarországra irányuló vendégforgalmú országok közül Oroszország, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság sem EU-tagország.
Hasonló okokból nehéz a dolguk a külföldi nyaralásokat szervezőknek. Egyrészt
a magyar slágercélpontok közül Törökország, Tunézia, Egyiptom szintén kívül esik az Európai Unió határain,
más helyeken pedig a járvány második hullámának hírei tarthatják vissza az utazókat, igaz, egyelőre nincs hír arról, hogy a fertőzöttek számának újbóli növekedése hány magyar családot térített el a horvátországi nyaralástól.
Akár a ki-, akár a beutazásról van szó, a hosszabb utak tervezését nagyban nehezíti, hogy a járványhelyzet miatt szinte naponta változhatnak a protokollok, és csak kevesen vállalják a nyaralásuk utáni két hét karantént.
A szakmai szervezetek szerint a belföldi turizmus fellendülését valóban segítheti a pandémia utáni időszak, ám a jelek szerint a félelem itt is visszafogja majd az utazásokat.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.